• Zwierzę wpadło na drogę niepostrzeżenie. Kierowca opla nie był w stanie nic zrobić
  • W wypadach drogowych coraz częściej biorą udział dzikie zwierzęta. Tylko w 2019 r. w takich zdarzeniach zginęły 23 osoby
  • Gdy na drogę wpadnie zwierzę, lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów. Należy też pamiętać, że jeśli potrącimy dzika albo jelenia, na miejsce trzeba wezwać służby
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Wtorek, godz. 5.30. Lubelską ulicą Wyścigową jedzie sznur samochodów. Nagle, tuż za światłami, z lewej strony, pokonując dwa przeciwległe pasy ruchu, na jezdnię wpada rozpędzony jeleń. Kierowca białego opla nie może wyhamować. Zwierzę z impetem wpada na maskę i przetacza się przez dach pojazdu. Całe zdarzenie rejestruje kamera jednego z uczestników ruchu.

Nie wiadomo, jak wielkie szkody wyrządziło zderzenie z potężnym zwierzęciem. Na nagraniu widać, że po kraksie ruch wstrzymał się tylko na kilka sekund. Jeleń najprawdopodobniej uciekł w stronę lasu. Kierowcy natomiast pojechali dalej.

Jak się zachować, gdy na drodze pojawią się dzikie zwierzęta?

Co roku na polskich drogach w kolizjach z autami giną tysiące zwierząt, a szkody materialne liczone są dziesiątkach milionów złotych. I choć wiele takich zdarzeń nie zostaje odnotowanych w policyjnych statystykach, to jeszcze dwa lata temu dzikie zwierzęta uczestniczyły w 334 wypadkach, w których zginęły 23 osoby, a rannych zostało 388 osób.

Specjaliści apelują, żeby zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podróżując drogami prowadzącymi przez las. Nie należy gwałtownie hamować. Najlepiej zdjąć nogę z gazu i nieco zwolnić. Może się okazać, że gdy na asfalt wbiegnie jedno zwierzę, za nim mogą pojawić się kolejne, żyjące razem w stadzie.

Zderzenia z dzikiem (zwykle 40-200 kg) czy jeleniem (do ok. 200 kg) powodują duże zniszczenia, jednak ryzyko odniesienia poważnych obrażeń związane z uderzeniem w takie zwierzę nie jest wysokie. Policja odradza wykonywanie gwałtownych manewrów. Próbując ominąć zwierzę, kierowca może stracić panowanie nad pojazdem i na przykład uderzyć w drzewo.

Co trzeba zrobić, gdy potrąci się zwierzę?

Pozostawienie dogorywającego zwierzęcia na drodze bez pomocy jest przestępstwem. Ustawa o ochronie zwierząt każe w takiej sytuacji zawiadomić jedną ze służb, np. policję. Najlepiej więc zatrzymać się na poboczu i zadzwonić pod 112. Specjaliści odradzają również podchodzenia do potrąconych zwierząt. Wiele z nich po wypadku może być niebezpieczne.

Stado zwierząt na drodze – jak się zachować, kto płaci za szkodę?

Przede wszystkim nie należy działać na własną rękę. W ustawie o ochronie zwierząt, w artykule 33, czytamy:

Jak już wcześniej pisaliśmy w Auto Świecie: rozsądna prędkość, zwłaszcza podczas przecinania terenów leśnych, uważna obserwacja otoczenia i skuteczne hamowanie – to recepta na uniknięcie wypadków ze zwierzętami. A gdy wypadku uniknąć się nie da, lepiej niech to będzie wypadek ze zwierzęciem – nie z drzewem!

(bs)