Choć z podniesienia płacy minimalnej bezpośrednią korzyść w praktyce odnosi niewielki odsetek osób, to skutki mogą dotyczyć każdego. Otóż państwo dba o stałą waloryzację różnych kar i opłat w ten sposób, że uzależnia je właśnie od minimalnego wynagrodzenia o pracę. Do opłat uzależnionych od wysokości płacy minimalnej należą m.in. kara za brak obowiązkowego bezpieczenia OC pojazdu czy kara za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3. Niestety, państwo od dawna nie bierze pod uwagę inflacji, która wpływa na wartość przedmiotów codziennego użytku, które kupujemy i sprzedajemy np. na portalach ogłoszeniowych. W praktyce: podatek dotyczy rzeczy o coraz niższej wartości. Zupełnie nieświadomie możemy więc kupić jakiś przedmiot, zapłacić i zapomnieć, a następnie... dostać wielotysięczną karę nałożoną przez urząd skarbowy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Wróć do spisu treści

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje różne czynności cywilnoprawne, m.in. umowy kupna, zamiany czy pożyczki. Nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli transakcja objęta jest podatkiem VAT – czyli gdy kupujemy jakiś przedmiot i dostajemy paragon czy fakturę uwzględniającą VAT. Jeśli jednak taki sam przedmiot – np. samochód – kupujemy od osoby prywatnej, to wówczas podatek trzeba zapłacić. W przypadku umów kupna podatek wynosi 2 proc. wartości przedmiotu. Maksymalna wartość przedmiotu, który nie podlega opodatkowaniu, to 1000 zł.

Wróć do spisu treści

Ile jest czasu na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych

Aby dopełnić obowiązku, należy po pierwsze, wypełnić deklarację podatkową PCC-3 - należy to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, można to zrobić drogą elektroniczną. Po drugie, w tym samym terminie należy zapłacić podatek, wpłacając stosowną kwotę na konto urzędu skarbowego. W przypadku umów kupna np. samochodu obowiązek podatkowy dotyczy kupującego albo kupujących.

Kupno używanego samochodu Foto: Shutterstock
Kupno używanego samochodu
Wróć do spisu treści

Nie zapłaciłem podatku od czynności cywilnoprawnych. Jaka kara

Kara za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3 (nie należy jej mylić z nieterminowym zapłaceniem podatku) to od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę do 20-krotności minimalnej płacy. Oznacza to, że najniższa kara od 1 stycznia 2024 r. to 424 zł, a najwyższa... 84 tys. 840 zł. W połowie roku (1 lipca 2024 r.) ma nastąpić kolejna podwyżka płacy minimalnej, co oznacza również wzrost kar za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3.

Wróć do spisu treści

Podatek od czynności cywilnoprawnych – o czym państwo zapomniało?

Rządzący pamiętają o podwyższaniu różnych opłat i kar, i tak jest w przypadku kar za niezłożenie PCC-3. Zapominają jednak o waloryzacji minimalnej kwoty podlegającej opodatkowaniu. Co to oznacza w praktyce?

Wróć do spisu treści

Używany rower a deklaracja PCC-3

Rower Foto: Kryvenok Anastasiia / Shutterstock
Rower

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie dotyczy przedmiotów o wartości nieprzekraczającej 1000 zł. Ta wartość jest niezmieniana od bardzo wielu lat. W praktyce, gdy powstawały te przepisy, ich założenie było takie, iż PCC-3 nie dotyczy najtańszych samochodów używanych, wielu motorowerów, motocykli itd. Nie trzeba było – poza wyjątkowymi sytuacjami – składać deklaracji PCC-3. Obecnie właściwie nie ma już jeżdżących samochodów o wartości nieprzekraczającej 1000 zł, to samo dotyczy motocykli i motorowerów. To samo dotyczy... wielu używanych przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się "w obrocie" na różnych portalach ogłoszeniowych.

Więcej niż 1000 zł w wielu wypadkach kosztuje nawet używany rower dla dziecka. Tymczasem przepisy są bezlitosne: kupując jakikolwiek przedmiot o wartości powyżej 1000 zł od osoby prywatnej, mamy obowiązek złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić podatek w wysokości 2 proc. jego wartości. Taki podatek trzeba zapłacić, kupując chociażby... stół. To samo, jeśli kupujemy od osoby prywatnej jakąś drogą część zamienną do samochodu, telefon komórkowy, aparat i inne przedmioty, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że trzeba od nich opłacać podatek. W praktyce o PCC-3 pamięta się właśnie przy okazji pojazdu.

Wyjaśnienie zamieszczone na stronach rządowych (podatki.gov.pl) nie pozostawia wątpliwości:

Nie ma znaczenia przy tym, czy umowa zawierana jest pisemnie, czy ustnie, czy też za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Kupione – zapłacone – należy się podatek!

Wróć do spisu treści

Zapomniałem zapłacić podatek PCC-3 w terminie. Jaka kara

Odpowiedź brzmi: to zależy. Od odpowiedzialności za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3 można się uwolnić, korzystając z tzw. czynnego żalu. Chodzi o to, żeby poinformować urząd skarbowy o tym, że nie dopełniło się obowiązku w określonym terminie. Takie "doniesienie na siebie" jest skuteczne i zwalnia z kary, jeśli przy okazji złożono też deklarację PCC-3, nawet po upływie 14 dni i opłacono podatek. Jednak jest jedno "ale".

Instytucja czynnego żalu nie ma zastosowania, jeśli wcześniej urząd skarbowy odkrył, że nie zapłaciliśmy podatku. Przykładowo, jeśli ktoś dostał list od "skarbówki" o tym, że musi zapłacić karę za nieodprowadzenie podatku, to już nie ma odwrotu i żaden czynny żal nie pomoże.

Na czynny żal nie ma wzorów urzędowych, zatem może on być złożony w dowolnej formie pisemnej. Co ważne, uzasadnienie nie ma znaczenia dla skuteczności takiego dokumentu. Wystarczy zatem go złożyć, a podatnik nie odpowie za czyn zabroniony.

Ładowanie formularza...