Uczestnicy rozpoczynającego się jutro pierwszego etapu tej przełamującej konwencje jazdy testowej nowej Mazdy 3, na dystansie 15 000 km, również bezpiecznie dotarli na wschodnie krańce Rosji.

Na pierwszym z siedmiu odcinków trasy, która przecina dziewięć stref czasowych i ma długość prawie połowy obwodu Ziemi, za kierownicą nowej Mazdy 3 zasiądą uczestnicy z Czech, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Pierwszy etap liczy ponad 1 400 km i po trzech dniach kończy się w Błagowieszczeńsku nad Amurem.

Trasa Mazda Route3 przebiega tu równolegle do chińskiej granicy, która często znajduje się w zasięgu wzroku, a więc ta część podróży z Mazdą 3 pozwoli poczuć atmosferę Dalekiego Wschodu.

Nowe Mazdy3 w wersji hatchback z silnikami benzynowymi SKYACTIV-G 2.0 o mocy 120 KM pod maską pokonały drogę morską z japońskiej fabryki Hofu w pobliżu Hiroszimy do największego rosyjskiego portu na Pacyfiku na pokładzie Makassar Highway, towarowca o wyporności 17 000 ton. Od tego momentu jak magnes przyciągają uwagę mieszkańców swoją wyrazistą stylizacją inspirowaną motywem „KODO — Dusza Ruchu”, a także kierownicą po lewej stronie, co jest rzadkością w tym rejonie.

Mazda Route3 - Z Władywostoku do Frankfurtu nową Mazdą 3 (cz.1)

Zespoły kierowców, którzy pochodzą głównie z Europy, a także z Izraela i Australii, będą się zmieniać na każdym odcinku wyprawy, aby dać jak największej liczbie dziennikarzy, blogerów i wielbicieli Mazdy okazję do poznania nowej Mazdy3 w tak emocjonujących warunkach.

Samochody powinny planowo dotrzeć do Frankfurtu 7 września, tuż przed Międzynarodowymi Targami Motoryzacyjnymi (IAA) 2013. Ich bieżące położenie i przygody można śledzić online na stronie www.mazdaroute3.eu oraz na Twitterze #mazdaroute3.