Wszyscy są oskarżeni o wyłudzenie poświadczenia nieprawdy z wydziału spraw obywatelskich miejscowego urzędu gminy - poinformowała szefowa obejmującej Węgorzyno Prokuratury Rejonowej w Łobzie, Klaudia Karpińska-Gęsikiewicz.

Fikcyjnie zameldowano około dwustu Niemców. Oskarżonym grozi do trzech lat więzienia. Jak wyjaśniła Gęsikiewicz, oskarżeni świadomie wprowadzili w błąd urzędników zapewniając, że obywatele Niemiec będą w tych lokalach przebywać, tymczasem nigdy w nich nie byli. Niemców meldowano na pobyt czasowy, zazwyczaj kilkumiesięczny, w mieszkaniach własnościowych lub komunalnych. Pobierano za to jednorazowo niewysokie sumy, rzędu kilkudziesięciu złotych.

Z ustaleń prokuratury wynika, że proceder ten trwał od początku 2006 roku do czerwca 2007 roku. Prokuratura nie próbowała jednak ustalić, w jaki sposób nawiązywano kontakt z obywatelami Niemiec, bo - jak zaznaczyła Gęsikiewicz - nie było to prokuraturze potrzebne.

Kiedy urzędnikom z Węgorzyna wydało się dziwne, że aż tylu Niemców melduje się na terenie ich gminy, sprawą zainteresowała się policja i prokuratura, które wszczęły postępowania.

Początkowo oskarżeni wyrazili wolę dobrowolnego poddania się karze, ale potem się z tego wycofali. To oznacza, że ich sprawa będzie się toczyć w normalnym trybie procesowym. Rozprawę wyznaczono na 12 marca.

W Niemczech zrobienie prawa jazdy kosztuje ok. 2 tys. euro (ok. 7 tys. zł), podczas gdy w Polsce to ok. 1,5 tysiąca złotych.

Po wejściu naszego kraju do UE wielu obywateli Niemiec przyjeżdżało do Polski celem uzyskania prawa jazdy. Decydowała dużo niższa cena.

Jak wyjaśnił właściciel jednej z większych szkół nauki jazdy w Szczecinie Aleksander Igielski, półtora roku temu zmieniły się przepisy, które na zdającego taki egzamin obcokrajowca nałożyły obowiązek wykazania się dokumentem poświadczającym m.in. zamieszkanie na terenie naszego kraju przez minimum pół roku.

- Taki dokument trzeba złożyć jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu - dodał. Stąd - jak podkreślił - do egzaminu w jego szkole przystępują m.in. jedynie studenci i pracownicy Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, którego sztab stacjonuje w Szczecinie.

Jedną z zalet przystąpienia do Unii Europejskiej miała być możliwość swobodnego zamieszkiwania. Jak widać daleko jest jeszcze do normalności... Bo tak naprawdę - komu to przeszkadza, że ktoś uzyskuje prawo jazdy w naszym kraju? Przecież egzamin zdaje uczciwie...

Źródło: PAP