Mercedes-Benz Vans podpisał z polskim rządem porozumienie o rozbudowie europejskiej sieci produkcji lekkich aut dostawczych z napędem elektrycznym, które będą powstawały w Jaworze na Dolnym Śląsku. Umowa jest jednym z etapów na drodze do reorganizacji europejskiej sieci produkcyjnej na potrzeby nowej modułowej architektury w pełni elektrycznych samochodów dostawczych powstających na nowej platformie VAN.EA.

W Jaworze już teraz produkowane są silniki i baterie elektryczne, a wkrótce powstanie tu również zakład, którego bramy będą opuszczały duże elektryczne samochody dostawcze bazujące na architekturze VAN.EA. Model, który będzie produkowany w Polsce, zostanie zaprezentowany w 2025 r. i będzie to pojazd z nadwoziem zamkniętym/furgon. W Europie auto będzie powstawało wyłącznie w jaworskim zakładzie.

W Jaworze będzie powstawał elektryczny dostawczy Mercedes Foto: Mercedes
W Jaworze będzie powstawał elektryczny dostawczy Mercedes

Mercedes chce zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023-2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". W przyszłości ma tu znaleźć zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób. Decyzja o lokalizacji produkcji elektrycznych aut dostawczych i budowa fabryki zależą jeszcze od spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy publicznej.

"W globalnej sieci produkcyjnej konsekwentnie realizujemy strategię Mercedes-Benz w kierunku "electric only". Zakład w Jaworze odgrywa w tym już dziś ważną rolę – a będzie odgrywał jeszcze większą, wzmocniony produkcją elektrycznych samochodów dostawczych" – powiedział Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw.