Brak ograniczeń prędkości na niemieckich autostradach trudno uznać za dzieło przypadku. Nasi zachodni sąsiedzi zostali owładnięci demonem prędkości już w 1921 roku. Wówczas oddano do użytku autostradę wylotową z Berlina. Nie była to jednak zwykła droga. W razie potrzeby wystarczyło przestawić bariery i powstawał… tor Avus z dwoma dziewięciokilometrowymi prostymi oraz nawrotami na ich końcach.

Jak nietrudno się domyślić, prędkości rozwijane na Avus były ogromne. W drugiej połowie lat 30. średnie prędkości podczas wyścigów przekraczały 250 km/h! Srebrne Strzały zespołów Mercedes-Benz i Auto Union brylowały także na innych torach Grand Prix oraz trasach wyścigów górskich. Poważny wkład w powstanie niezwykle szybkich bolidów i zaciętą rywalizację miał Adolf Hilter. Dyktator uznał, że dla dobra Rzeszy warto wspierać finansowo oba wyścigowe zespoły, jak również dodatkowo premiować sukcesy.

Rywalizacja między wyścigowymi zespołami Mercedes-Benz i Auto Union była niezwykle zacięta. Sukcesy w Grand Prix i wyścigach górskich okazały się niewystarczające. Firmom zaczęło zależeć na tytule producenta najszybszego samochodu. Rozpoczęła się rywalizacja o kolejne rekordy prędkości.

W 1934 roku prędkościomierze wskazywały "skromne" 300 km/h. Już cztery później zespoły zaczęły myśleć o przekroczeniu na autostradzie 400 km/h. Srebrny bolid Mercedes-Benz zrealizował plan, mknąc 432,7 km/h. Warto wiedzieć, że wynik osiągnięty w 1938 roku pozostaje największą oficjalnie zmierzoną prędkością, jaką udało się osiągnąć na drodze publicznej. Czy Srebrna Strzała Auto Union była wolniejsza? Nigdy się nie dowiemy, ponieważ podczas próby bicia rekordu doszło do tragicznego wypadku.

Mimo tego nie zrezygnowano z podnoszenia poprzeczki. Trzecia Rzesza chciała ustanowić rekord prędkości na lądzie. W 1937 roku mówiono o 500-550 km/h. Zainteresowanie ustanowieniem rekordu wykazywali także Brytyjczycy, którym na dnie słonego jeziora Bonneville Salt Flats udało się rozpędzić pojazd do 595 km/h. Mercedes-Benz założył więc, że prototyp musi osiągnąć przynajmniej 600 km/h. Kilka miesięcy później oczekiwania stały się jeszcze bardziej wyśrubowane. Założono, że pojazd, który postawi kropkę nad "i" osiągnie 750 km/h!

Rekord miał ustanowić 8,24-metrowy Mercedes-Benz T80. Pojazd został wyposażony w trzy osie. Mimo zastosowania lekkich materiałów konstrukcja ważyła 2,7 tony. Finezyjny kształt karoserii zaprojektowanej przez Ferdynanda Porsche miał zapewniać stabilność przy wysokich prędkościach oraz wyjątkowo niski współczynnik oporu aerodynamicznego. Cd na poziomie 0,18 robi wrażenie nawet dzisiaj.

Niemiecki pojazd otrzymał silnik V12 DB 603 RS, który powstał na bazie jednostek stosowanych w myśliwcach oraz bombowcach. Motor o pojemności 44,5 litra ważył 807 kilogramów i rozwijał 3500 KM przy 3640 obr./min. Do cylindrów nie trafiała zwykła benzyna. Silnik prototypu pracował na mieszance metalonu, etanolu, acetonu, nitrobenzenu, paliwa lotniczego i eteru.

Plany zakładały, że próba bicia rekordu prędkości nastąpi w pierwszych miesiącach 1940 roku. Prototyp miał się rozpędzić do obłędnej prędkości na autostradowym torze Rennstrecke Dessau, który znajdował się sto kilometrów na południowy-zachód od Berlina. Wiele źródeł podaje, że Hitler osobiście określił pojazd mianem Schwarzer Vogel. Czarny Ptak miał pobić rekord, tnąc powietrze karoserią ozdobioną narodowymi symbolami Rzeszy, a wydarzenie miała relacjonować niemiecka telewizja - informuje portal autoevolution.com.

Wybuch II wojny światowej sprawił, że projekt ustanowienia rekordu prędkości został zawieszony. Prototyp T80 przetrwał wojenną zawieruchę. Obecnie samochód z wyjątkowo barwną historią stanowi ozdobę stuttgarckiego muzeum Mercedes-Benz World.