Auto Świat Wiadomości Aktualności Minimalny wskaźnik miejsc postojowych wciąż obowiązuje. Rząd chce go zlikwidować

Minimalny wskaźnik miejsc postojowych wciąż obowiązuje. Rząd chce go zlikwidować

W myśl obowiązującej tzw. specustawy mieszkaniowej budowom budynków mieszkalnych realizowanych na podstawie tej ustawy towarzyszy obowiązek budowy określonej liczby miejsc postojowych. Teraz, jak informuje PAP, rząd planuje znieść ten wymóg. Zdaniem rządzących obowiązek uniemożliwia modyfikację wskaźnika minimalnej liczby miejsc postojowych przez gminę i "uniemożliwia dostosowanie go do lokalnych uwarunkowań w danej miejscowości".

Rząd chce znieść minimalny wskaźnik miejsc postojowych w "specustawie mieszkaniowej"
Rząd chce znieść minimalny wskaźnik miejsc postojowych w "specustawie mieszkaniowej"Gold Picture / Shutterstock
  • Rząd planuje likwidację obowiązku budowy określonej liczby miejsc postojowych dla inwestycji mieszkaniowych realizowanych na podstawie specustawy mieszkaniowej
  • Projekt nowelizacji uchyla wymóg zapewniania miejsc postojowych w proporcji co najmniej 1,5 miejsca na mieszkanie lub po 1 miejscu w obszarze zabudowy śródmiejskiej
  • Nowe przepisy pozwolą gminom samodzielnie określać standardy liczby miejsc postojowych z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, transportu publicznego i dróg rowerowych

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji, który zakłada likwidację wymogu budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie budynków mieszkalnych. Ten obowiązek dotyczy inwestycji mieszkaniowych realizowanych na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wskaźnik liczby miejsc postojowych ma odejść do lamusa

Tzw. specustawa mieszkaniowa, czyli ustawa z 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących przewiduje, że dla inwestycji mieszkaniowej minimalna liczba miejsc postojowych wynosi co najmniej 1,5-krotność liczby mieszkań przewidzianej w ramach tej inwestycji. W przypadku inwestycji zlokalizowanych w obszarze zabudowy śródmiejskiej minimalna liczba miejsc postojowych nie może być mniejsza od liczby mieszkań.

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt, informuje PAP, zakłada uchylenie obu powyższych wymogów. Ponadto zgodnie z projektem rada gminy w standardach urbanistycznych będzie mogła określić liczbę miejsc postojowych dla danej inwestycji mieszkaniowej. PAP przypomina, że teraz samorząd także może określić liczbę miejsc, ale pod warunkiem, że będzie ona większa, niż wynika z ustawy.

Oficjalnie rząd zamierza pomóc gminom

Argumentem przemawiającym na korzyść likwidacji obowiązku budowania liczby miejsc postojowych zgodnie z podanymi wskaźnikami ma być fakt, że obecne brzmienie przepisów "ogranicza możliwość modyfikacji tego wskaźnika przez gminę i uniemożliwia dostosowanie go do lokalnych uwarunkowań w danej miejscowości, uwzględniających np. lokalizację terenu inwestycji, stopień rozwoju transportu publicznego, czy sieci dróg rowerowych, tak jak jest to ustalane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego".

Co ciekawe, zapis uchylający przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej znalazł się również w pierwotnym projekcie zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Ostatecznie został on z projektu usunięty i jak zapewniał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, trafił do projektu przez pomyłkę, a nie przez celowe działanie.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków