Mitsubishi Lancer Evo: początki

Mitsubishi Lancer produkowany jest od 1973 roku, a w Europie sprzedawany od 1974 roku. Sukcesy Galanta VR-4 na trasach rajdowych zainspirowały japońskiego producenta do stworzenia kolejnego modelu. Pierwszy w historii Mitsubishi Lancer Evolution EVO I (CD9A) zadebiutował w 1992 r. Już w założeniu, było to auto stworzone jako baza do wersji rajdowej i z tego względu jego produkcja osiągnęła tylko 5 tys. egzemplarzy (wymogi ówczesnych przepisów). Mitsubishi Lancer Evolution napędzany był zmodyfikowanym silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem o pojemności 2.0 l i mocy 250 KM przy 6000 obr./min.

Mitsubishi Lancer Evo: czy to koniec?

Pod koniec 2007 roku zaprezentowana została dziesiąta generacja Mitsubishi Lancer Evolution. Model ten sprzedawany był w większości krajów pod nazwą Lancer EVO, a jedynie w Japonii i Wielkiej Brytanii dodano X. W kwietniu 2014 r. japoński producent wydał komunikat informujący o zakończeniu produkcji. Przez 22 lata sprzedano prawie 250 tys. egz., z czego 92 tys. w Japonii. Ostatnia seria limitowana Mitsubishi Lancer EVO X Final Edition powstanie w liczbie 1000 egzemplarzy i będzie jedynie dostępna w Japonii.

Czy Mitsubishi Lancer EVO w przyszłości pojawi się w innej formie? Z nieoficjalnych informacji wynika, iż producent rozważa produkcję tego modelu w wersji hybrydowej. Jednak wciąż nie wiadomo, czy i kiedy to nastąpi.