Na amerykańskiej rządowej stronie aukcyjnej pojawiła się dość nietypowa oferta, nawet jak na znajdujące się tam do tej pory przedmioty. Do sprzedaży trafiła ciężarówka Freightliner Argosy z 2005 r. – auto dość popularne w USA, ale jednak nie w takiej specyfikacji, jak pojazd prezentowany na stronie GSA Auctions. W tym przypadku chodzi o zbudowane na zamówienie FBI mobilne centrum dowodzenia. Prezentowany samochód przez kilkanaście lat używany był przez agentów federalnych z Seattle.

Freightliner Argosy od FBI - co to za pojazd?

Pojazd ma długości blisko 13 metrów i sporo zabezpieczeń przed dostaniem się osób postronnych do jego wnętrza. Na wyposażeniu znajduje się potężny generator, który służył do zasilania urządzeń i komputerów znajdujących się na jego pokładzie.

Wnętrze faktycznie wygląda jak biuro. Znajdują się tam trzy biurka, krzesła, szafy serwerowe i miejsce do spania. Kabina nie ma przejścia do tylnej części, ale kierowca ma wydzieloną część sypialną. W obecnym układzie zabudowy co prawda brakuje łazienki i umywalki, ale miejsca jest wystarczająco dużo, aby je dobudować. Na zdjęciach widać też resztki instalacji elektrycznej, do której podpięte były kiedyś komputery i monitory FBI.

Auto ma trzy osie, a dwie z nich są napędzane. Pod maską znajduje się silnik Diesla o pojemności 14 litrów. Mimo niewielkiego przebiegu (ok. 72 tys. mil), auto wymaga już kilku napraw, m.in. wymiany ślizgającego się sprzęgła.

Na koniec zła wiadomość. Aukcja już się zakończyła. Nowy nabywca zapłacił za tego nietuzinkowego Freightlinera nieco ponad 58 tys. dolarów.