Casey Stoner (Ducati) z Australii wywalczył pierwszy w karierze tytuł Mistrza Świata w klasie MotoGP. 21-letni motocyklista zajął szóste miejsce w wyścigu na torze Motegi zapewniając sobie zwycięstwo w końcowej klasyfikacji. Wygrał jego kolega z zespołu Ducati, Włoch Loris Capirossi.

Walczący ze Stonerem o tytuł Włoch Valentino Rossi, siedmiokrotny mistrz świata, za późno zdecydował się na zjazd do boksu, wypadł z mokrego toru i w efekcie ukończył wyścig na 13 miejscu. Wyścigu nie ukończył, po upadku, Hiszpan, Dani Pedrosa, który rywalizuje z Rossim o drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Casey Stoner, nowo kreowany mistrz świata w "królewskiej" klasie wyścigów motocyklowych, który urodził się w małym australijskim miasteczku Kurri-Kurri (Nowa Południowa Walia), bardzo wcześnie rozpoczął przygodę z motocyklem. Już jako czterolatek wystartował w pierwszych zawodach, w kategorii do dziewięciu lat, a mając sześć lat sięgnął po pierwszy tytuł mistrza Australii. W wieku czternastu lat miał na koncie 41. tytułów mistrza kraju w różnych kategoriach młodzieżowych.

Jako czternastolatek Stoner przeniósł się do Wielkiej Brytanii, bowiem w jego rodzinnym kraju przepisy pozwalają startować w wyścigach drogowych dopiero po ukończeniu 16 lat. W 2000 roku wygrał brytyjskie mistrzostwa markowe Aprilia 125 cm3 i znalazł uznanie szefów włoskiej stajni wyścigowej i w 2001 roku zadebiutował w wyścigach Grand Prix.

W 2003 roku sięgnął po pierwsze zwycięstwo, wygrywając wyścig w Walencji. Od tego czasu zanotował 15. zwycięstw w mistrzostwach (8 w MotoGP, 5. w klasie 250 cm3, 2. w 125 cm3), a na podium stawał 32 razy.

Stoner, który przy wzroście 170 cm waży 58 kg, mieszka w Monako. Jest wielbicielem gier komputerowych, w wolnym czasie lubi także jeździć na rowerze.

W klasie 250 cm3 triumfował Mika Kallio z Finlandii na KTM-ie przed Andreą Dovizioso z Włoch na Hondzie.

Natomiast w klasie 225 cm3 wygrał Mattia Pasini z Włoch na Aprilii, który wyprzedził lidera klasyfikacji Mistrzostw Świata, Gabora Talmacsiego z WEgier na Aprilii.

Zwycięzcy uzyskali odpowiednio przeciętne: 146,808 km/godz. (dystans 115,224 km), 136,672 km/godz. (110,423 km) oraz 130,096 km/godz. (100,821 km).

Wyniki GP Japonii

Klasyfikacja MotoGP po GP Japonii

MiejsceKierowca (Kraj)Punkty1.Casey Stoner (Australia)2972.Valentino Rossi (Włochy)2143.Dani Pedrosa (Hiszpania)1884.John Hopkins (USA)1565.Chris Vermeulen (Australia)1526.Marco Melandri (Włochy)148Klasyfikacja w klasie 250 cm3 MiejsceKierowca (Kraj)Punkty1.Jorge Lorenzo (Hiszpania)2622.Andrea Dovizioso (Włochy)2263.Alex De Angelis (San Marino)2084.Alvaro Bautista (Hiszpania)1615.Hector Barbera (Hiszpania)1466.Mika Kallio (Finlandia)119Klasyfikacja w klasie 125 cm3MiejsceKierowca (Kraj)Punkty1.Gabor Talmacsi (Węgry)2292.Hector Faubel (Hiszpania)2203.Tomoyoshi Koyama (Japonia)1564.Mattia Pasini (Włochy)1445.Simone Corsi (Włochy)1426.Lukáš Pešek (Czechy)136