- Polski rząd pracuje nad zmianą przepisów dotyczących abonamentu radiowo-telewizyjnego
- Nowa ustawa ma zastąpić abonament dotacją budżetową, szczegóły powinniśmy poznać najwcześniej w grudniu br
- Wszystko wskazuje na to, że zmiany mogą wejść w życie dopiero w 2026 r.
Wszelkiego rodzaju daniny i obowiązkowe opłaty to dla milionów obywateli zło konieczne. O ile jednak część podatków i opłat nie budzi kontrowersji, to są i takie, które budzą ogólny sprzeciw. Jedną z tych kontrowersyjnych kwestii jest abonament RTV.
Abonament RTV — anachroniczna opłata, która wymaga zmian
O tym, że wciąż obowiązujący abonament RTV jest reliktem przeszłości, mówią nawet niektórzy politycy. Poseł Maciej Wróbel z KO, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej, cytowany przez serwis money.pl, zauważa, że jest to "anachroniczna opłata", którą trzeba uiszczać za sam fakt posiadania radia lub telewizora. "Tymczasem dzisiaj radia możemy słuchać w smartfonie, a telewizor może służyć jako wyświetlacz i nie musimy wcale na nim oglądać programów telewizyjnych, jednak abonament za niego trzeba płacić" — wyjaśnia Wróbel.
Możliwe, że ta niekorzystna z punktu widzenia Polaków sytuacja wkrótce się zmieni. Fakt.pl poinformował o założeniach nowej ustawy, która ma zmienić zasady dotyczące finansowania mediów publicznych. W miejsce opłat wnoszonych przez gospodarstwa domowe miałaby wejść dotacja budżetowa. Więcej szczegółów związanych z przygotowywaną zmianą powinniśmy poznać w grudniu br.
Zmiany dopiero po wyborach prezydenckich
Na ewentualną radość Polaków niechętnych do płacenia abonamentu RTV trzeba jednak jeszcze poczekać. Okazuje się, że rząd zamierza zlikwidować abonament dopiero po wybraniu nowego prezydenta. To oznacza, że przegłosowana ustawa może wejść w życie najwcześniej w 2026 r. Dla obecnie płacących abonament to zła wiadomość, bo w 2025 r. nadal będą musieli ponosić koszty związane z posiadaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego.
Brak zmian w funkcjonowaniu abonamentu RTV w 2025 r. jest istotny również z punktu widzenia właścicieli pojazdów. W dość komfortowej sytuacji są prywatni właściciele, bo ci nie muszą płacić abonamentu za radio w samochodzie. Inaczej wygląda to w przypadku właścicieli aut służbowych, bo ci ponoszą koszty abonamentu za każdy pojazd we flocie, o ile jest w nim zamontowany odbiornik radiowy.
Złomowanie pojazdu nie zwalnia z abonamentu RTV
Od 1 stycznia 2025 r. stawka abonamentu za radioodbiornik wyniesie 8,70 zł, natomiast za telewizor lub odbiornik radiowy i telewizyjny 27,30 zł miesięcznie. Opłacając abonament z góry za cały rok, ale trzeba to zrobić najpóźniej do 25 dnia pierwszego miesiąca, można uzyskać 10-procentową zniżkę na abonament.
Brak opłaty wiąże się z karą, która jest 30-krotnością miesięcznej stawki. Do tego dochodzą również zaległe opłaty za cały okres posiadania pojazdu wyposażonego w radio. Warto również pamiętać, że zezłomowanie pojazdu nie zwalnia z konieczności opłacania abonamentu. Aby nie trzeba było płacić, trzeba wyrejestrować odbiornik/odbiorniki.