Dramatyczny koniec sezonu był jednocześnie wielkim sukcesem zespołu Vodafone McLaren Mercedes i jego partnera technologicznego, ExxonMobil. Dostarczane przez firmę od 1995 roku środki smarne Mobil 1, mają potwierdzony wpływ na osiągnięcia zespołu.

Rywalizacja Lewisa Hamiltona na torze w Interlagos zakończyła trwający 8 miesięcy wyścig przez 17 państw o tytuł mistrza. W tegorocznym sezonie zespół Vodafone McLaren Mercedes dominował w pierwszej linii startowej, wygrywał w 6 wyścigach i 13 razy wchodził na podium. Rok 2008 przyniósł również wyzwania dla partnerstwa technologicznego. Nowe wymagania techniczne spowodowały, że niezawodność silnika coraz częściej decyduje o kolejności bolidów na mecie. Zgodnie z regulaminem FIA, zespoły muszą używać tej samej skrzyni biegów przez cztery wyścigi. Co więcej, zamrożenie prac nad dalszym rozwojem silnika, uniemożliwiło zespołom wprowadzanie jakichkolwiek zmian do budowy serca bolidu.

Wspomniane zmiany w regulaminie wymagały dodatkowego wsparcia ze strony Partnera Technologicznego zespołu. "Zmiany w regulaminie spowodowały, że więcej uwagi poświęcamy coraz mniejszej liczbie elementów, które możemy modyfikować. Jednym z nich jest olej silnikowy. W 2008 roku pracowaliśmy nad dalszą redukcją tarcia, która zwiększa moc silnika" - mówi Bruce Crawley, szef Mobil 1 Motorsport Technology.

W 2008 roku do kalendarza Formuły 1 zostały wpisane dwa nowe wyścigi uliczne. Były nimi Grand Prix Europy na torze w Walencji oraz nocne Grand Prix w Singapurze. Podczas europejskiego wyścigu ExxonMobil zastosował w bolidach nowy olej hydrauliczny Mobil SHC. Jego zadaniem było zwiększenie wydajności maszyn. Cecha ta jest szczególnie ważna na torach ulicznych, gdzie szybka i skuteczna kontrola prędkości to podstawa.

Po 13 latach od rozpoczęcia współpracy producenta olejów Mobil 1 z zespołem Vodafone McLaren Mercedes, nikt nie wątpi we wpływ środków smarnych na sukcesy zespołu. "Od wielu lat środki smarne Mobil 1 przynoszą nam 3 do 5 procentowy wzrost osiągów" - potwierdza Norbert Haug, wiceprezes Mercedes-Benz Motorsport.