Jak informuje Nissan, w przypadku nowego modelu Qashqai to właśnie zapach we wnętrzu auta był jednym z ważnych elementów procedur projektowania, rozwoju oraz testowania nowego modelu. Firma jest zdania, że to właśnie zapach nie tylko jest jednym z kluczowych atrybutów każdego nowego samochodu, lecz także stanowi on ważny element budujący u klienta poczucie dumy z nowego nabytku.

Ważną rolę w tworzeniu europejskiej gamy samochodów Nissana odgrywa Peter Karl Eastland, który jest głównym inżynierem ds. wrażeń zapachowych w Nissan Technical Centre Europe. Dysponuje on tytułem magistra chemii w dziedzinie medycyny sądowej, uzyskanego na uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii, ale przede wszystkim obdarzony jest niezwykle wyostrzonym zmysłem węchu. Peter jest, wraz z zespołem złożonym z innych inżynierów i techników, odpowiedzialny za dobre przyjęcie przez klientów zapachów w nowym samochodzie Nissana.

Peter Karl Eastland tak wypowiada się o swoim zajęciu: "Naszym celem jest dostarczanie najlepszych doznań sensorycznych naszym klientom. Podczas gdy gusty i preferencje zmieniają się z czasem, to zapach pozostaje kwestią niezmienną. Dlatego też nasza praca polega między innymi na doborze materiałów idealnych pod względem zapachu, aby móc uzyskać harmonię wszystkich zmysłów"

Proces uzyskania w aucie pożądanych doznań zapachowych jest skomplikowany - łączy obiektywne i subiektywne kryteria, a ponadto jest przedmiotem rygorystycznej, niezwykle szczegółowej procedury.

Nissan informuje, że Peter i jego zespół testują wszystkie materiały. Prowadzone są one w warunkach rzeczywistych - właściwości chemiczne, takie jak zapach, mogą zmieniać się, np. wraz ze zmianą temperatury. Jeśli jakiś materiał czy substancja chemiczna mają negatywny wpływ na ogólną atmosferę w kabinie, poszukuje się alternatywy. Peter Karl Eastland współpracuje on ze swoimi odpowiednikami w innych ośrodkach technicznych Nissana - w japońskim Atsugi oraz w amerykańskim Farmington Hills.

Efekty ostatnich prac zespołu Petera będzie można sprawdzić w nowym Nissanie Qashqai. Model ten trafić ma do sprzedaży w Europie w lipcu 2021 r.