W czwartek szef koncernu Makoto Uchida poinformował oficjalnie, że Nissan zamierza zamknąć fabryki w Indonezji i Barcelonie. Europejska produkcja aut ma zostać skoncentrowana w zakładzie Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii, a operacje firmy z Indonezji przenieść się mają do Tajlandii.

Duży cios dla regionu

Zamknięcie fabryki Nissana w Barcelonie oznacza, że pracę straci przynajmniej 3 tys. pracowników koncernu, chociaż hiszpańskie związki zawodowe ostrzegają, że straty będą większe, bo decyzja koncernu realnie uderzy w 20 tys. osób, także podwykonawców współpracujących z firmą. Ubolewanie wyraziło już m.in. hiszpańskie Ministerstwo Przemysłu, które w opublikowanym w czwartek oświadczeniu zaapelowało do kierownictwa Nissana o rozważenie alternatywnych rozwiązań.

O tym, że koncern zamierza zlikwidować zakład w Indonezji mówiło się już od ubiegłego roku, chociaż firma nie odnosiła się oficjalnie do tych doniesień. Szacuje się, że pracę stracić może tu łącznie 12,5 tys. osób, w tym nie tylko pracowników fabryki, ale również współpracowników i partnerów koncernu.

Problemy finansowe Nissana

Nissan po raz pierwszy od ponad dekady odnotował straty. W kwietniu tego roku produkcja samochodów marki spadła o 62 proc., a dochody ze sprzedaży o 42 proc. Ale koncern borykał się z problemami jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19, zwłaszcza po skandalu związanym z byłym szefem koncernu Carlosem Ghosnem, który w 2018 r. został aresztowany w związku z zarzutami o defraudację. Nissan poinformował, że w ubiegłym roku podatkowym odnotował 6,2 mld dolarów strat.

Koncern zamierza zmniejszyć swoją globalną produkcję o 20 proc. Nissan przejdzie też głęboką restrukturyzację a także będzie współpracować w zakresie projektowania i produkcji aut z Renault i Mitsubishi. W ramach tej umowy firmy podzieliły się rynkami zbytu - Nissan odpowiedzialny będzie na rynek chiński, północnoamerykański i japoński, Renault za sprzedaż w Europie, Rosji, Południowej i Północnej Ameryce, a Mitsubishi przejmie rynek Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.