• Eksperci Thatcham alarmują, że popularna metoda kradzieży na tzw. walizkę wciąż się sprawdza.
  • W teście sprawdzono 13 różnych modeli samochodów. Niestety wobec 4 zgłoszono zastrzeżenia i przyznano najniższe noty.
  • Mazda CX-30, MG HS Excite T-GDI, Subaru Forester e-Boxer XE Premium oraz Vauxhall (Opel) Corsa Ultimate Turbo 100 to auta wobec których zgłoszono zastrzeżenia. Uwagi dotyczyły także Tesli.

By ukraść samochód z systemem bezkluczykowym wystarczy tylko kilka sekund, dzięki znanej od lat luce w układzie zabezpieczającym. Eksperci Thatcham alarmują, że popularna metoda kradzieży na tzw. walizkę, wciąż się sprawdza. Wystarczy bowiem przechwycić sygnał z kluczyka przechowywanego np. w domu, by uzyskać nie tylko dostęp do pojazdu, ale także uruchomić silnik i jak najszybciej odjechać. Okazuje się, że nawet najnowsze modele mogą się łatwo poddać. Oto wyniki pierwszego tegorocznego testu zabezpieczeń.

W teście sprawdzono 13 różnych modeli samochodów. To pojazdy różnych klas – od niewielkiego miejskiego Hyundaia i10 po elektryczne nowości, takie jak Porsche Taycan Turbo czy Tesla Model 3. Na szczęście większość z testowanych pojazdów oceniono bardzo wysoko. Niestety, wobec 4 modeli zgłoszono zastrzeżenia i przyznano najniższe noty. To Mazda CX-30, MG HS Excite T-GDI, Subaru Forester e-Boxer XE Premium oraz Vauxhall (Opel) Corsa Ultimate Turbo 100.

„Nasza ocena wykazała, że ​​w testowanych modelach Hyundaia, MG i Tesli brakuje niektórych powszechnie akceptowanych środków bezpieczeństwa. Środki te zostały wprowadzone w celu poprawy bezpieczeństwa samochodów i stanowią minimum, jakie powinni oczekiwać dzisiejsi kierowcy, bez względu na cenę pojazdu” – czytamy w raporcie Thatcham. Do aut, którym przyznano notę „Słaby”, można było uzyskać dostęp i uruchomić silnik za pomocą tzw. walizki.

Wyniki testu fabrycznych zabezpieczeń przed kradzieżą

Marka, model Ocena zabezpieczeń
BMW X6 M50d Lepszy
BMW 218i Gran Coupe M Sport Lepszy
Hyundai i10 Premium Podstawowy
Land Rover Discovery Sport Lepszy
Mazda CX-30 Ubogi
Mini EV Lepszy
MG HS Excite T-GDI Ubogi
Porsche Taycan Turbo Lepszy
Skoda Superb Lepszy
Subaru Forester e-Boxer XE Premium Ubogi
Tesla Model 3 Podstawowy
Toyota Supra Lepszy
Vauxhall (Opel) Corsa Ultimate Turbo 100 Ubogi

Mimo upływu lat zalecenia Thatcham pozostają jednak takie same. To oznacza rekomendację dla takich rozwiązań jak etui (np. chroniące karty płatnicze przed skanowaniem) czy opakowania na kluczyki, które blokują transmisję danych. Ponadto unikajmy przechowywania kluczyków w domu blisko okien czy drzwi. Im dalej od nich tym przestępcom będzie trudniej przechwycić sygnał z kluczyka.