Wśród najważniejszych nowych dróg, w wakacje zostaną udostępnione kolejne odcinki trasy S17 między Lublinem a Warszawą. Już w pierwszym tygodniu lipca będzie to 30 km ekspresówki od obwodnicy Garwolina aż do Ryk. Pod koniec wakacji planowane jest połączenie odcinków S17 przed i za Rykami (ok. 15 km) dzięki czemu przejazd 140-kilometrową trasą powinien zająć nie więcej, niż 70 minut.

 Foto: GDDKiA / GDDKiA

Na początku lipca otwarty zostanie także ostatni fragment obwodnicy Olsztyna w ciągu trasy S51, co pozwoli ominąć miasto od południa i wschodu. W wakacje planowane jest również usunięcie ostatniego ograniczenia na S8 pomiędzy Radziejowicami i Przeszkodą, co ułatwi wyjazd z Warszawy w kierunku Katowic.

W tym samym czasie GDDKiA udostępni fragment autostrady A1 od Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe. Dzięki temu od granicy z Czechami będzie można przejechać aż do okolic Częstochowy autostradą. Równolegle prowadzony jest wybór wykonawcy prac zabezpieczających, w tym położenia nawierzchni na autostradowej obwodnicy Częstochowy, tak aby przed końcem roku móc udostępnić ciąg główny tej trasy.

 Foto: GDDKiA

Utrudnienia w podróżach nad Bałtyk

Planując podróż należy pamiętać, że rozpoczęła się przebudowa starej „jedynki” do parametrów autostrady na odcinku od Tuszyna pod Łodzią po Częstochowę. Prace potrwają do przełomu lat 2021 i 2022. Należy też sprawdzić trasę nad morze (Pomorze Zachodnie), gdzie realizowana jest przebudowa wschodniej obwodnicy Szczecina oraz kończy się budowa trasy S6 łączącej Szczecin, Kołobrzeg i Koszalin. Tu pierwszy odcinek S6 Goleniów – Nowogard (na wschód od Szczecina) został już udostępniony w ostatnich tygodniach.

 Foto: GDDKiA / GDDKiA

Z kolei na S3 w budowie jest drugi most na Odrze w ciągu S3 na wysokości Cigacic i tam w chwilach wzmożonego ruchu zdarzają się zatory. Utrudnienia zakończą się w grudniu br.

Na autostradzie A6 między węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica występuje zwężenie do jednej jezdni. Wykonawca inwestycji zapowiada, że około połowy lipca udrożni przejazd przebudowywaną jezdnią w kierunku Świnoujścia, wówczas będą czynne dwie jezdnie.

Na drodze S3 na odcinkach Brzozowo-Miękowo i Miękowo-Rzęśnica, na przebudowywanym moście przez rzekę Ina na obwodnicy Goleniowa jest zwężenie do jednej jezdni, to utrudnienie będzie obowiązywało, niestety, przez cały okres wakacyjny. W kilku miejscach ruch zostanie skierowany na tymczasowe jezdnie, omijające budowane obiekty inżynierskie. Można się również spodziewać ruchu pojazdów budowy na DK3. W weekendy wakacyjne może to powodować spowolnienia ruchu.

Na drodze S6 Goleniów-Koszalin, choć otwarty jest już odcinek Goleniów – Nowogard, to na pozostałych fragmentach trwają roboty. Szczególnie odczuwalne będą prace na fragmencie Nowogard-Płoty. Utrudnienia będą również w rejonie Kołobrzegu, przede wszystkim przy węźle Kołobrzeg Wschód.

Na obwodnicy Szczecinka (droga S11) występują utrudnienia na włączeniach w obwodnicę na północ i południe od Szczecinka. Do końca lipca będzie obowiązywał objazd DK20 do północnego ronda obwodnicy poprowadzony częściowo drogą wspomagającą, a częściowo po jezdniach obwodnicy.

Z kolei na obwodnica Wałcza ( S10) niewielkie utrudnienia spotkamy na włączeniach obwodnicy w DK10 i przecięciu z DK22.