Patrząc na skalę rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa (Omikron), polski rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia. Do obowiązujących dotychczas ograniczeń praw obywatelskich w środę 15 grudnia dołączą kolejne, dotyczące m.in. transportu publicznego, w tym komunikacji miejskiej i pociągów. Obecnie autobusy czy tramwaje mogły jeździć z nawet 100-procentowym obłożeniem. Od środy to się zmieni.

Nowe obostrzenia w transporcie

Limit pasażerów znajdujących się w środkach komunikacji zbiorowej spadnie do 75 proc. standardowego obłożenia dla konkretnego pojazdu. Pomimo mniejszej dopuszczalnej liczby pasażerów, podróżni wciąż będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami.

Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać w środę 15 grudnia, a więc obejmą także okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Z oczywistych względów przepisy dotyczą wszystkich, kierowcy nie są bowiem w stanie prowadzić jednocześnie pojazdów i sprawdzać certyfikatów covidowych. Mandat od prowadzących kontrolę policjantów opiewa na kwotę 500 zł, ale sanepid może nałożyć karę nawet w wysokości 5 tys. zł.

Obowiązujące od środy zmiany nie dotyczą jednak tylko transportu publicznego. Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował w trakcie konferencji, że zmniejszona zostanie także liczba osób, które będą mogły pojawić się w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach kultury (m.in. w kinach, teatrach, operach czy muzeach) i obiektach sportowych. Przedsiębiorcy będą mogli wpuszczać więcej osób wyłącznie pod warunkiem sprawdzenia certyfikatów szczepień.

Ładowanie formularza...