Mapa odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce właśnie wzbogaciła się o kolejny punkt. Najnowsza "pinezka" to fragment autostrady A4 tuż obok Wrocławia. W porozumieniu z GDDKiA żółte kamery GITD zostały zainstalowane na węzłach Kostomłoty i Kąty Wrocławskie. Nie bez powodu, ale o tym za chwilę. Pomiar prędkości przejeżdżających pojazdów odbywa się na 8-kilometrowym odcinku.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Odcinkowy pomiar prędkości na A4. Tu posypią się mandaty

Urządzenia obsługiwane przez GITD zostały włączone około godz. 12.00 w piątek 21 lipca. Wyłapują wszystkich kierowców jadących szybciej niż obowiązujące w tym miejscu ograniczenie prędkości do 110 km/h. Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy, dokonano jej bowiem po wnikliwej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonanej wspólnie przez GDDKiA i GITD.

– czytamy w komunikacie GDDKiA.

Kamery służące do odcinkowego pomiaru prędkości Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
Kamery służące do odcinkowego pomiaru prędkości

Autostrada A4. Odcinkowy pomiar prędkości... zamiast pobocza

Autostrada A4 liczy blisko 700 km i można nią przejechać przez całą południową Polskę – od Zgorzelca (granica z Niemcami) aż do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec. Pełni też funkcję południowej obwodnicy Krakowa i przeprowadza ruch tranzytowy przez Katowice, dlatego w kilku miejscach ma zaostrzone limity prędkości.

Ze względu na standard drogi nogę z gazu trzeba też zdjąć w pobliżu Wrocławia. Na kilkudziesięciokilometrowym odcinku autostrada A4 ma dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu bez pobocza – są tylko umiejscowione co kilka kilometrów zatoczki służące do awaryjnego zatrzymania auta. Ze względów bezpieczeństwa na tym fragmencie limit prędkości wynosi 110 km/h. Teraz przestrzegania tego ograniczenia pilnują kamery GITD, choć tylko na odcinku między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie.