Samochody pokonały regulaminowy odcinek 3,5 km, bijąc przeszło dwukrotnie wynik dotychczasowych rekordzistów z Gorjansko na Słowenii z 2012 roku. I choć na oficjalne potwierdzenie przez Guinness World Records z Londynu trzeba będzie zaczekać jeszcze parę tygodni, to ciągnący się po horyzont sznur samochodów Alfa Romeo i towarzysząca im atmosfera na długo zapadły wszystkim w pamięć!

To było nie lada wyzwanie! Należało zebrać w jednym miejscu i czasie setki samochodów Alfa Romeo i utworzyć z nich ruchomą kolumnę, która pokona dystans 3,5 km. Auta miały jechać jedno za drugim z prędkością 40 km/h, w odległości równej dwóch długości pojazdu i wszystkie przeciąć linię mety, bo tylko wtedy zaliczały się do ogólnego wyniku.

Kto wpadł na tak szalony pomysł? Ludzie, którzy pokochali samochody kultowej włoskiej marki tak bardzo, że utworzyli prężnie działający Klub Alfa Romeo Górny Śląsk. Remigiusz Palus, założyciel klubu i pomysłodawca wydarzenia, Magdalena Rduch, prezes klubu, Sebastian Dachnowski, Betina Metzner i Robert Łabudzki wspierani przez blisko 400 pozostałych członków i dziesiątki wolontariuszy zaprosili kluby Alfa Romeo z Polski i Europy do udziału w zlocie. Pod koniec kwietnia swoją obecność zgłosiło ponad półtora tysiąca posiadaczy samochodów Alfa Romeo z Polski, a także Niemiec, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Serbii i Chorwacji. Ostatecznie na linii startu ustawiło się 1178 samochodów, które utworzyły przeszło 9-kilometrową kolumnę Alfa Romeo!

Każde auto zostało oznakowane indywidualnym numerem i napisem „Bijemy Rekord Guinnessa", a w południe rozpoczęto formowanie kolumny. Paradę Alfy Romeo ruszyła punktualnie o godzinie 14.00. Otwierały ją dwie supersportowe Alfy 4C, za nimi jechała piękna Giulietta z 1961 roku a za nią sznur kolejnych 1175 doskonale utrzymanych nowych i zabytkowych Alf Romeo m.in. GT, GTV, Spider, 156 i 159, 146 oraz 147, a także obecnie dostępnych MiTo i Giulietta, prowadzonych przez dumnych właścicieli. Auta przejechały ulicami Pszczyńską i Bojkowską, by zakończyć trasę na ulicy Granicznej i, pokonując dystans 3,5 km, ustanowić nowy Rekord Guinnessa w długości kolumny samochodów jednej marki!