Auto Świat Wiadomości Aktualności NSA stanął po stronie obywateli. Chodzi o nieruchomości przejmowane pod drogi publiczne

NSA stanął po stronie obywateli. Chodzi o nieruchomości przejmowane pod drogi publiczne

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wypowiedział się w sprawie rozbieżności w zakresie zasad określania wartości nieruchomości przejmowanych pod drogi publiczne, Jak informuje "Rzeczpospolita", sąd opowiedział się za wykładnią korzystniejszą dla obywateli. To oznacza, że część wywłaszczonych pod drogi może liczyć na wyższe odszkodowanie.

Budowa drogi (zdj. ilustracyjne)
luca pbl / Shutterstock
Budowa drogi (zdj. ilustracyjne)
  • NSA potwierdził korzystniejszą dla obywateli wykładnię zasad odszkodowań za nieruchomości wywłaszczane pod drogi publiczne
  • Powodem rozstrzygnięcia NSA były rozbieżności w interpretacji przepisów dotyczących wywłaszczeń
  • Uchwała dotyczy przypadków, w których wartość nieruchomości wzrasta ze względu na jej przeznaczenie na cele drogowe

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) musiał wypowiedzieć się w sprawie zasad kalkulacji odszkodowania za grunty wywłaszczone lub przejęte z mocy prawa pod inwestycje drogowe. To efekt rozbieżności, które prezes NSA dostrzegł w orzecznictwie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Tzw. zasada korzyści w ustawie o gospodarce nieruchomościami

Prezes NSA zwrócił uwagę, że ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przewiduje tzw. zasadę korzyści. Jak przypomina serwis rp.pl, "art. 134 ust. 4 stanowi, że jeśli przeznaczenie nieruchomości, zgodne z celem wywłaszczenia, powoduje zwiększenie jej wartości, tę dla celów odszkodowania określa się według alternatywnego sposobu użytkowania wynikającego z tego przeznaczenia".

Serwis wyjaśnia, że zgodnie z aktualnym § 49 ust. 4 rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 23 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości, gdy wywłaszczona lub przejęta z mocy prawa nieruchomość, która w dniu wydania decyzji była przeznaczona pod inwestycję drogową i nie ma możliwości określenia wartości przy uwzględnieniu cen transakcyjnych nieruchomości drogowych, to jej wartość rynkową określa się, przyjmując przeznaczenie przeważające wśród gruntów przyległych.

Korzystniejsze rozwiązanie przy wywłaszczeniu pod drogowy cel

Okazuje się, na co zwrócił uwagę prezes NSA, że przy określaniu wartości nieruchomości przejmowanych pod drogi publiczne w orzecznictwie stosowane są różne interpretacje przepisów i mamy do czynienia z dwoma podejściami. W pierwszym przy kalkulacji uwzględniana jest tzw. zasada korzyści z ustawy o gospodarce nieruchomościami, w drugim przypadku ta zasada jest wykluczana.

W uchwale, którą wydał siedmioosobowy skład NSA, opowiedziano się za opcją korzystniejszą dla obywateli. Zdaniem sądu "podstawa ustalenia odszkodowania przewidziana w obecnie i poprzednio obowiązującym rozporządzeniu nie stanowi bowiem samoistnej i wyłącznej regulacji" — informuje serwis rp.pl. Na korzystniejsze rozwiązanie wskazuje nie tylko relacja między ustawami a przepisami wykonawczymi, a także cel wywłaszczenia. Jedynym zastrzeżeniem ma być drogowy cel wywłaszczenia, podwyższający wartość wywłaszczanej nieruchomości.

Sąd zwrócił uwagę, że uchwała dotyczy sytuacji, w której zwiększenie wartości wywłaszczanej nieruchomości wynika z przeznaczenia jej na cel drogowy. Nie ma o tym mowy w przypadku, gdy na rynku nie ma nieruchomości o przeznaczeniu drogowym lub gdy drogowy cel nie zwiększa wartości.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy:Budowa drógPrzepisy
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków