Polska jest jednym z 13 europejskich krajów, w których nie ma obowiązku stosowania zimowego ogumienia. Przepisy stanowią tylko, że minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm, a na kołach jednej osi muszą być stosowane opony o takiej samej rzeźbie bieżnika.

Tymczasem posłanka PiS Barbara Bartuś apeluje żeby stosowanie zimowych opon stało się u nas obowiązkowe. We wniosku do Ministerstwa Infrastruktury przekonuje, że kierowcy przyjeżdżający do Zakopanego, czy innych miejscowości górskich, na przełomie zimowych miesięcy sprawiają wrażenie zupełnie nieświadomych i nieprzygotowanych do warunków atmosferycznych panujących w górach (przyjeżdżają na oponach całorocznych i letnich).

W opinii posłanki taka sytuacja przyczynia się do wielu niebezpiecznych sytuacji, których można uniknąć gdy stosuje się ogumienie przystosowane do pory roku. Barbara Bartuś przekonuje również, że w większości krajów istnieje obowiązek jazdy na zimowym ogumieniu - wskazuje następujące państwa: Niemcy, Czechy, Słowację, Austrię, Litwę, Finlandię, Norwegię, Estonię i Łotwę.

Tu warto zwrócić uwagę, że w większości tych krajów panują inne warunki pogodowe i śnieg czy mróz jest czymś powszechniejszym niż u nas, czego dowodem jest mijająca zima. Poza tym w powyższych państwach można jeździć nie tylko na oponach zimowych, lecz także na całorocznych przystosowanych do jazdy w zimie. Tymczasem posłanka zarzuca w interpelacji iż polscy kierowcy przyjeżdżają w góry na oponach całorocznych lub letnich.

Co na to ministerstwo?

W odpowiedzi na apel Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Rafał Weber – wskazał, że – z uwagi na dynamikę zmian pogodowych występujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy, trudno przygotować pojazd do wszystkich potencjalnych warunków drogowych. Poza tym zauważa, że około 60 proc. polskich kierowców używa opon zimowych, bądź całorocznych z homologacją zimową.

Przekonuje również, że wprowadzenie takiego obowiązku wiązałoby się z poważnym obciążeniem budżetu użytkowników pojazdów, gdy tymczasem zmiany klimatyczne sprawiają, że większość dróg pozostaje wolnych od śniegu. Ponadto – zdaniem ministerstwa – należy uwzględnić aspekty ekologiczne (konieczności utylizacji zużytych opon, wyższe zużycie paliwa na oponach zimowych).

"Mając na uwadze powyższe, uprzejmie wskazuję, że Ministerstwo Infrastruktury aktualnie nie prowadzi i w najbliższej perspektywie nie przewiduje prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia okresowego obowiązku stosowania opon zimowych w pojazdach" - zakończył Rafał Weber.