Auto Świat Wiadomości Aktualności Parkujesz samochód firmowy pod domem? Możesz stracić odliczenie VAT

Parkujesz samochód firmowy pod domem? Możesz stracić odliczenie VAT

Autor Beata Michalik
Beata Michalik

Parkowanie samochodu firmowego pod domem może świadczyć o możliwości wykorzystywania go do celów prywatnych. Według nowej interpretacji podatkowej firma w takim przypadku może stracić możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT.

Samochód firmowy zaparkowany pod domem może sugerować wykorzystywanie go do celów prywatnych
Samochód firmowy zaparkowany pod domem może sugerować wykorzystywanie go do celów prywatnychShutterstock

Odliczanie podatku VAT za samochód firmowy to opcja chętnie wykorzystywana przez właścicieli zarówno małych biznesów, jak i większych przedsiębiorstw. Może jednak okazać się, że nie jest to takie proste. O najnowszej interpretacji przepisów podatkowych, wydanej kilka dni temu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, pisze Prawo.pl. Wynika z niej, że firma nie odliczy całego VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli istnieje choćby potencjalna możliwość skorzystania z pojazdu z celach prywatnych.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Czytaj też: Pełne odliczenie podatku VAT na samochody elektryczne? Znamy stanowisko Ministerstwa Finansów

Podatnik ma możliwość odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z samochodem osobowym w sytuacji, gdy pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku użytkowania również do celów prywatnych, podatnik nie odliczy pełnej kwoty VAT. Przepisy ustawy nie określają jednak, w jaki sposób całkowicie wyeliminować możliwość użytkowania pojazdu do celów prywatnych. Rodzi to szereg wątpliwości. Jak podkreśla dyrektor KIS w najnowszej interpretacji podatkowej, liczy się nie tylko faktyczne użytkowanie, ale również potencjalne. Stąd nawet samo parkowanie pojazdu w miejscu zamieszkania może wskazywać na potencjalne wykorzystanie samochodu do celów prywatnych.

Czytaj też: Czy możesz wziąć służbowe auto na wakacje?

Zdaniem doradców podatkowych, argument dotyczący potencjalnego wykorzystywania samochodu do celów prywatnych jest nieuzasadniony i sprzeczny z realiami prowadzenia działalności gospodarczej w XXI wieku. Jest to też kolejny przykład na to, że przepisy podatkowe nie działają na korzyść podatnika.

Najnowsza interpretacja przepisów stoi też w sprzeczności z orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego. W jednej z indywidualnych spraw NSA stwierdził, że "parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej". Sąd podkreślił jednocześnie, że chodzi jedynie o to, by "możliwość parkowania pojazdu poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności”.

Źródło: Prawo.pl

Autor Beata Michalik
Beata Michalik
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków