Odliczanie podatku VAT za samochód firmowy to opcja chętnie wykorzystywana przez właścicieli zarówno małych biznesów, jak i większych przedsiębiorstw. Może jednak okazać się, że nie jest to takie proste. O najnowszej interpretacji przepisów podatkowych, wydanej kilka dni temu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, pisze Prawo.pl. Wynika z niej, że firma nie odliczy całego VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli istnieje choćby potencjalna możliwość skorzystania z pojazdu z celach prywatnych.

Czytaj też: Pełne odliczenie podatku VAT na samochody elektryczne? Znamy stanowisko Ministerstwa Finansów

Podatnik ma możliwość odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z samochodem osobowym w sytuacji, gdy pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku użytkowania również do celów prywatnych, podatnik nie odliczy pełnej kwoty VAT. Przepisy ustawy nie określają jednak, w jaki sposób całkowicie wyeliminować możliwość użytkowania pojazdu do celów prywatnych. Rodzi to szereg wątpliwości. Jak podkreśla dyrektor KIS w najnowszej interpretacji podatkowej, liczy się nie tylko faktyczne użytkowanie, ale również potencjalne. Stąd nawet samo parkowanie pojazdu w miejscu zamieszkania może wskazywać na potencjalne wykorzystanie samochodu do celów prywatnych.

Czytaj też: Czy możesz wziąć służbowe auto na wakacje?

Zdaniem doradców podatkowych, argument dotyczący potencjalnego wykorzystywania samochodu do celów prywatnych jest nieuzasadniony i sprzeczny z realiami prowadzenia działalności gospodarczej w XXI wieku. Jest to też kolejny przykład na to, że przepisy podatkowe nie działają na korzyść podatnika.

Najnowsza interpretacja przepisów stoi też w sprzeczności z orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego. W jednej z indywidualnych spraw NSA stwierdził, że "parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej". Sąd podkreślił jednocześnie, że chodzi jedynie o to, by "możliwość parkowania pojazdu poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności”.

Źródło: Prawo.pl