Mitsubishi Space Star w wersji na rok 2016 zadebiutował na Starym Kontynencie 12 stycznia 2016 roku, podczas salonu motoryzacyjnego w Brukseli. Natomiast do europejskich salonów samochód będzie wprowadzany od pierwszego kwartału 2016 roku.

Najważniejsze zmiany wersji modelowej na rok 2016: nowa stylistyka przedniej i tylnej części nadwozia + nowe kolory i elementy dekoracyjne karoserii, lepsze jakościowo materiały wykończenia wnętrza i tapicerki, poprawione osiągi i dynamika, nowe element wyposażenia – m.in. system wspomagania ruszania pod górę (HSA), nowy system komunikacji Multifunction GPS Navigation (Smartphone-link) (MGN), itd.

Mitsubishi Space Star - niższe, dłuższe i szersze nadwozie

Odświeżony Space Star imponuje niskim zapotrzebowaniem na paliwo, ograniczoną emisją CO2, przestronną kabiną zamkniętą w kompaktowym nadwoziu oraz wyjątkowo rozsądnymi kosztami utrzymania. Jednak specjaliści z MMC poddali uważnej analizie opinie rynkowe na temat modelu, szczególnie wnikliwie przyglądając się komentarzom europejskich klientów z niezwykle konkurencyjnego segmentu B.

Foto: Mitsubishi / Auto Świat
Mitsubishi Space Star MY2016

W rezultacie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nabywców wprowadzono modyfikacje, które sprawiają, że Space Star prezentuje się bardziej dynamicznie i oferuje jeszcze lepsze osiągi. Stosując podobne podejście, jak w przypadku nowego Outlandera (w wersji na rok 2016), projektanci MMC postawili na wizualną przemianę proporcji nadwozia modelu Space Star, dzięki czemu jego sylwetka zyskała na atrakcyjności i dynamice. Zabiegi te nie przełożyły się jednak na znaczne zwiększenie gabarytów kompaktowego modelu z segmentu B, bowiem długość całkowita wzrosła o zaledwie 85 mm, do wartości 3795 mm. Dzięki temu przedni zwis zwiększył się o skromne 1,5 cm, do wartości 745 mm, co pozwoliło na zachowanie znakomitego promienia skrętu (4,6 m). Pokrywa silnika zyskała atrakcyjne przetłoczenie, szerszy przedni grill wzbogacił się o chromowaną obwódkę oraz siatkowane tło, reflektory biksenonowe o nowym kształcie i światła pozycyjne LED. Natomiast w konstrukcji zderzaka poszerzono dolną część grilla, który przedziela teraz efektowna, wyrazista, chromowana listwa rozdwajająca się na obu końcach.

Tylna część nadwozia również zyskała nowe proporcje i wygląd, dzięki czemu sylwetka auta zdaje się szersza i niżej zawieszona nad drogą. Zmieniono kształt tylnego zderzaka, zespołu tylnych lamp, na który składają się poziome, wzdłużne światła cofania oraz lampy LED w kształcie litery „C” (tylne światła mijania oraz światła „STOP”). Ponadto nieznacznie (+ 7 cm) zwiększono również tylny zwis (do 600 mm).

Wizualny efekt szerszej i obniżonej sylwetki osiągnięto również dzięki wydłużeniu spojlera dachowego ze zintegrowanym, górnym światłem STOP. Dodatkowo, nowy spojler wpływa na właściwości aerodynamiczne, dzięki którym współczynnik oporu powietrza wynosi jedynie 0,27.

Kolejnym elementem odświeżonej, wyrazistej stylistyka modelu Space Star w wersji na rok 2016 są nowe felgi ze stopu metali lekkich (14 lub 15-calowe), które podkreślają dynamiczny image.

Wspomnieć trzeba również o dwóch dodatkowych kolorach nadwozia - Wine Red oraz Metallic Sunrise Orange.

Mitsubishi Space Star - odświeżona kabina

Zmiany wprowadzono także w kabinie. Wprowadzone udoskonalenia, które stanowią efekt analizy opinii i komentarzy europejskich klientów, objęły między innymi: nową, miękką tapicerkę materiałową z trójwymiarowym, tkanym wzorem i kontrastującym przeszyciem, dostępną w opcji jednobarwnej (czarnej) lub dwukolorowej (czerń i kość słoniowa), nową kierownicę – stylistycznie nawiązującą do innych modeli marki i niemal identyczną jak ta montowana w nowym Outlanderze (w wersji na rok 2016) – ze wstawkami w kolorze czerni fortepianowej, chromowanymi elementami dekoracyjnymi oraz wieńcem obszytym skórą naturalną i wyróżniającym się zmienionym, ergonomicznym kształtem, który lepiej leży w dłoniach, bardziej subtelną stylizację panelu instrumentów z białym podświetleniem (w miejsce bursztynowego), białymi cyferblatami na czarnym tle (wcześniej: niebieskie cyferblaty na czarnym tle), chromowanymi obwódkami zegarów oraz nowymi funkcjami (na zegarach cyfrowych: wskaźnik temperatury zewnętrznej i funkcja ostrzegania o ryzyku oblodzenia, wskaźnik ostrzegawczy świateł pozycyjnych), nowy panel sterowania układem klimatyzacji manualnej, z trzema pokrętłami i pojedynczym przełącznikiem, wzbogacony o chromowane elementy dekoracyjne (klimatyzacja automatyczna dostępna jest z panelem cyfrowym).

Foto: Mitsubishi / Auto Świat
Mitsubishi Space Star - wnętrze

Natomiast nowym elementem wyposażenia jest schowek podpodłogowy w przedziale bagażowym, który pozwala ukryć cenne przedmioty. Dzięki niemu można stworzyć płaską przestrzeń, gdy złożone są tylne siedzenia. W ofercie znalazło się także radio cyfrowe (DAB).

Mitsubishi Space Star – zmodyfikowane podwozie

Zmiany wpływające na poprawę dynamiki modelu Space Star w wersji na rok 2016 objęły również konstrukcję podwozia, dzięki czemu miejskie Mitsubishi jeszcze lepiej radzi sobie w czasie jazdy na trasie. Zoptymalizowano sztywność sprężyn zawieszenia oraz siłę tłumienia amortyzatorów, co – przy jednoczesnym usztywnieniu przedniej części nadwozia – przełożyło się na poprawę stabilności i precyzji prowadzenia przy jednoczesnym ograniczeniu przechyłów nadwozia. Zmodyfikowano nastawy i charakterystykę pracy elektrycznego systemu wspomagania układu kierowniczego, co skutkuje lepszą precyzją i jakością prowadzenia. System wspomagania ruszania pod górę (HSA) wchodzi teraz w skład standardowego wyposażenia wszystkich wersji modelu, włączając w to odmiany z przekładnią manualną.

Mitsubishi Space Star – nowy system komunikacji

Firma Mitsubishi Motors kontynuuje strategię stopniowego wprowadzania pokładowych rozwiązań oraz systemów komunikacji i łączności. Mitsubishi Space Star w wersji na rok 2016 to pierwszy samochód w gamie japońskiego producenta, który wyposażony będzie w nowy system nawigacji Multifunction GPS Navigation (Smartphone-link) (MGN). Plany na przyszłość zakładają również pojawianie się kolejnych rozwiązań.

Foto: Mitsubishi / Auto Świat
Mitsubishi Space Star - system multimedialny

System MGN oferuje szerokie możliwości dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników. System dostępny jest po przystępnej cenie, mimo iż wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne takie jak ciekłokrystaliczny ekran WVGA o przekątnej 6,5 cala (800 x 480 mm) oraz napęd DVD montowany w konsoli środkowej. Sterowanie systemem odbywa się przy pomocy dużych i ergonomicznie rozmieszczonych przycisków na ekranie dotykowym.

System oferuje szeroką gamę smartfonowych rozwiązań komunikacyjnych (m.in. Apple CarPlay i Android Auto) oraz sterowanie głosowe realizowane za pomocą asystenta Siri (Speech Interpretation and Recognition Interface) i/lub systemów opartych na Google Voice.

Nowy Mitsubishi Space Star będzie dostępny na polskim rynku w pierwszym półroczu 2016 r. Nie mamy jeszcze informacji o jego cenach.