Japoński koncern zmienił swoją decyzję ogłoszoną w 2016 roku. Wtedy planowano, że nowy X-Trail na europejskie rynki będzie powstawał właśnie w Wielkiej Brytanii. W obecnej sytuacji postanowiono jednak, że auto będzie produkowane w zakładzie Nissan Shatai na wyspie Kiusiu, w Japonii, który stanie się główną fabryką dla tego globalnego modelu.

Przedstawiciele Nissana nie mówią wprost, że zmiana planów jest podyktowana zbliżającym się Brexitem, ale jednocześnie nie ukrywają, że obecna sytuacja nie jest dla nich komfortowa. - Chociaż podjęliśmy tę decyzję ze względów biznesowych, utrzymująca się niepewność dotycząca przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską nie pomaga firmom, takim jak nasza, w planowaniu przyszłości – podano w komunikacie prasowym.

Przyszłość zakładów Nissana w Sunderland – największej fabryki samochodów w Wielkiej Brytanii - nie wydaje się jednak zagrożona. Mają być w niej produkowane następne generacje modeli Juke i Qashqai, które obecnie razem z elektrycznym Nissanem Leaf powstają na Wyspach. Niedawno otworzono tam nową lakiernię i drugą tłocznię.