Wybierz samochód

Nissan X-Trail

Ikona samochodu

Nissan X-Trail to średniej wielkości SUV i, obok terenowych modeli Patrol i Terrano, pierwszy model japońskiej marki z tym segmencie. Auto zadebiutowało w 2001 roku. X-Trail dzielił płytę podłogową FF-S m.in. z Almerą oraz Primerą.

Design auta nawiązywał do modeli, które w terenie czuły się jak ryba w wodzie. Prostopadłościenne kształty z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami dobrze oddawały charakter auta, bowiem dzięki zwiększonemu prześwitowi oraz opcjonalnemu napędowi na 4 koła, SUV Nissana nie bał się opuścić od czasu do czasu asfaltu. Wewnątrz znajdziemy sporą ilość miejsca dla 5 pasażerów oraz ich bagażu – pojemność kufra wynosi 410 litrów, nie jest to jednak zachwycający wynik, jak na tę klasę. Elementem wyróżniającym są m.in. zegary umieszczone pośrodku deski rozdzielczej.

Pod maską znaleźć się mogły 2 benzyniaki oraz 1 diesel. W pierwszym przypadku do wyboru była 2- oraz 2,5-litrowa jednostka R4 o mocy kolejno 140 i 165 KM. 2,2-litrowy silnik wysokoprężny początkowo występował w wersji 114-konnej, jednak w 2003 roku (przy okazji liftingu) wzmocniono go o 22 KM. Moc na przednie lub wszystkie koła trafiała przez 4-stopniowy automat bądź 5- lub 6-biegową skrzynię ręczną. Wyłącznie na rynku japońskim dostępna była jeszcze 280-konna odmiana z silnikiem SR20VET. W 2003 roku przeprowadzono drobny lifting, który objął przemodelowanie zderzaków i świateł przednich oraz tylnych.

W 2007 roku w salonach pojawiła się II generacja X-Traila. Płytę podłogową auto dzieliło m.in. z Qashqaiem czy Renault Koleosem, lecz stylistycznie auto zostało jedynie odświeżone. Niewielkie zdolności terenowe zostały zachowane, lecz w podstawowej wersji, X-Trail miał napęd na przednią oś – napęd na 4 koła wymagał dopłaty.

Przestronność wnętrza została zachowana, podobnie jak komfort podróżowania w komplecie pasażerów. Charakterystyczne zegary zniknęły na rzecz klasycznych, umieszczonych za kierownicą. W 2010 roku zdecydowano się odświeżyć SUV-a Nissana. Lifting jednak był bardzo symboliczny – zmieniono jedynie reflektory z przodu i z tyłu, a także nieznacznie przemodelowano zderzaki.

Znane z poprzedniej generacji benzyniaki zagościły także i pod maską drugiej odsłony X-Traila – ich moc wzrosła odpowiednio o 1 i 4 KM. Nowy był za to turbodiesel – miał pojemność 2 litrów i mógł generować w zależności od wersji 150 lub 175 KM. Do wyboru była przekładnia manualna oraz automatyczna, obie o 6 przełożeniach, a także nowa, bezstopniowa skrzynia CVT, która niestety znacznie pogarszała dynamikę auta i borykała się z wieloma awariami.

W 2013 roku zaprezentowano III odsłonę X-Traila. Kolejny raz, został on zbudowany na płycie podłogowej zaprojektowanej przez Nissana i Renault. Tym razem jednak auto zdecydowanie różniło się od swoich poprzedników. Stylistyka już nie nawiązywała tak bardzo do aut terenowych – auto bardziej okrągłe kształty, lecz liczne ostre linie nadają autu groźnego wyglądu – tym samym nawiązuje designem do Qashqaia oraz Pulsara. Dzięki przeprojektowaniu wnętrza, udało się wygospodarować dodatkowe 2 miejsca w III rzędzie, jednak dorośli nie będą się tam czuli najlepiej.

Pod maską, niezależnie od rodzaju paliwa, znajdziemy silnik o pojemności 1,6 litra. Benzyniak DIG-T generuje 160, a diesel dCi – 130 KM. Do wyboru jest 6-biegowa skrzynia manualna lub automatyczna przekładnia Xtronic. Moc trafia n przednie lub wszystkie koła.

Konkurentami Nissana X-Trail są m.in. Ford Edge, Kia Sorento oraz Honda CR-V.

Nissan X-Trail - generacje

Nissan X-Trail - powiązane artykuły

Pokaż więcej