Auto Świat Wiadomości Aktualności Pierwsze stacje wodoru w Polsce. Kto będzie na nich tankował?

Pierwsze stacje wodoru w Polsce. Kto będzie na nich tankował?

Do końca 2021 roku dwie stacje tankowania wodoru zamierza uruchomić Lotos. Gdański koncern ogłosił swoją decyzję podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Toyota Mirai
Toyota MiraiŻródło: Auto Świat / Toyota

Wodór po raz pierwszy będzie można zatankować w Gdańsku przy rafinerii oraz w Warszawie na ul. Łopuszańskiej. To projekt przyszłościowy, ponieważ obecnie nie istnieje polski rynek samochodów osobowych napędzanych tym paliwem. Modele z ogniwami paliwowymi (wodór wchodzi w reakcję z tlenem tworząc prąd do zasilania silnika elektrycznego) produkują Toyota (Mirai) i Hyundai (Nexo), ale nie są one oferowane na polskim rynku. Być może po powstaniu pierwszych stacji to się zmieni.

Pozostaje transport publiczny i właśnie na nim należy się skupić w pierwszej kolejności, by ograniczyć emisję CO2 w miastach. Początkowo ze stacji wodorowych będą korzystać miejskie autobusy. W tym roku Lotos podpisał listy intencyjne w tej sprawie z Gdynią i Wejherowem. Spółka planuje rozmowy z następnymi samorządami.

Tankowanie wodoru nie różni się zbytnio od innych popularnych paliw. Zajmuje też niemal tyle samo czasu (w przeciwieństwie do czasochłonnego ładowania baterii aut elektrycznych), a pojazdy oferują porównywalny zasięg, co powinno pozwolić na dojazd z Warszawy do Gdańska na jednym tankowaniu.

Do zasilania ogniw wodorowych napędzających silnik elektryczny potrzebny jest wodór o bardzo wysokiej czystości (99,999%). Gdańska rafineria w ramach projektu EFRA zmodernizuje swoją instalację i wybuduje dodatkową do jego oczyszczania. Docelowo Lotos ma produkować ponad 16,5 tony wodoru na godzinę (obecnie ok. 13 t/h). Dla porównania samochód osobowy zużywa średnio ok. 1 kg wodoru na 100 km. Z kolei jeden autobus wodorowy ma zużywać rocznie taką ilośc wodoru, jaką zakłady Lotos produkują w ciagu godziny.

Stacje wodorowe są częścią projektu Niebieski Szlak, mającego na celu rozbudowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. W 2018 roku na stacjach paliw Lotos powstało 12 ładowarek. Do 2020 roku do użytku zostanie oddanych kolejnych 38 stacji.

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków