Główne zastrzeżenia do projektu to naruszenie zasady przyzwoitej legislacji, wprowadzenie opłaty niezgodnie z prawem i naruszenie zasady trójpodziału władzy" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Tzw. podatek Religi, który obowiązuje od 1 października 2007 roku, to opłata ryczałtowa, za pomocą której ma być finansowane leczenie ofiar wypadków drogowych. Dodatkowa opłata w wysokości 12 proc. składki OC przekazywana jest do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ubiegłym roku opłatę zaskarżyła do Trybunału Platforma Obywatelska, jednak wniosek nie został rozpatrzony w wyniku skrócenia kadencji Sejmu.

Według ekspertów PKPP Lewiatan, opłata przygotowana przez ministra zdrowia w rządzie PiS Zbigniewa Religę, posiada cechy podatku: ma charakter pieniężny i przymusowy, a fundusze są przeznaczane na realizację zadań publicznych, do których powołany jest NFZ.

Ponadto - zdaniem przedsiębiorców - naruszona została zasada przyzwoitej legislacji.

PKPP Lewiatan przypomina, że nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ubezpieczyciele mieli niewiele ponad dwa miesiące na dostosowanie się do nowego prawa, natomiast zakres działań związanych z jego wdrożeniem powinien zająć nawet pół roku.

"Uważamy ponadto, że ustawa narusza między innymi zasadę trójpodziału władzy, wolności działalności gospodarczej oraz równości" - czytamy w komunikacie "Lewiatana".

Źródło: PAP