• Od kwietnia 2015 roku trwa akcja policyjnych kontroli (HGV) kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii
  • W ciągu dwóch pierwszych lat odnotowano 5038 wykroczeń i ukarano 4176 kierowców
  • W ramach trzyletniej umowy z wypożyczalnią samochodów, brytyjskie służby będą korzystać z trzech  nieoznakowanych Mercedesów Actros

Brytyjscy policjanci sięgnęli po nietypowe samochody. Zamiast nieoznakowanych radiowozów na bazie samochodów osobowych wykorzystali ciężarówki. W ramach trzyletniej umowy policja pozyskała trzy białe Mercedesy Actros (wersje 4x2) z kabinami StreamSpace, czyli nieco powiększonymi względem standardowej.

Trzy nowe Mercedesy wyposażono w pakiet szerokokątnych kamer, które służą do obserwacji kierowców w mijanych lub wyprzedzanych ciężarówkach. Wszystko po to, by wykryć niebezpieczne zachowania prowadzących. Policjanci szczególną uwagę zwrócą na przypadki niewłaściwego używania telefonów komórkowych (aż 2/3 zatrzymanych kierowców używało telefonu niezgodnie z obowiązującymi przepisami), laptopów, tabletów i innych urządzeń.

Ciężarówki będą wykorzystywane tylko do obserwacji. Po zarejestrowaniu niebezpiecznego zachowania funkcjonariusze powiadamiają ekipy w tradycyjnych radiowozach, by dokonały zatrzymania i kontroli. Na wszelki wypadek pojazdy wyposażono jednak w niebieskie lampy sygnalizacyjne, by w razie potrzeby ekipa w ciężarówce dokonała interwencji.

Supercab brytyjskiej policji - trzy nowe Mercedesy Actros wypożyczone na 3 lata Foto: Highways England / Highways England;
Supercab brytyjskiej policji - trzy nowe Mercedesy Actros wypożyczone na 3 lata

Jednego z kierowców przyłapano podczas jazdy na próbie nakładania pasty do zębów na szczoteczkę. Za wykroczenie uznano także wyczyn innej osoby, która prowadziła ciężarówkę przy użyciu…kolan. Kierowca potrzebował dwóch wolnych rąk, aby w tym samym czasie spożywać posiłek i trzymać telefon przy uchu. Przyłapano także kierowcę, który trzymał prawą nogę na drzwiach zamiast tuż obok pedału hamulca.

Nowe Mercedesy to niejedyne ciężarówki w służbie brytyjskiej policji. Wcześniej wykorzystywano m.in. niewielki model firmy DAF. Nieoznakowane modele mają krążyć po autostradach i głównych drogach w całym kraju (mają być do dyspozycji jednostek na terenie całej Wielkiej Brytanii).