Wejście w życie przepisów o konfiskacie samochodów nietrzeźwym kierowcom odbiło się szerokim echem. Najpierw zastanawiano się, kiedy w Polsce zostanie zajęty pierwszy samochód, a później jaka będzie skala tego zjawiska. Teraz już to wiadomo.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Szybki test ze znaków drogowych. Mniej niż 10/15 i nie wsiadasz za kółko
Konfiskata pojazdu nietrzeźwemu kierowcy
Policja przypomina, że konfiskata pojazdu jest nakładana:
- obowiązkowo, jeśli kierowca miał we krwi 1,5 promila alkoholu albo więcej;
- obowiązkowo, jeśli kierowca miał ponad 1 promil alkoholu i spowodował wypadek;
- nieobligatoryjnie, po decyzji sądu, jeśli kierowca spowodował wypadek, mając ponad 0,5 promila alkoholu;
- nieobligatoryjnie, po decyzji sądu, jeśli kierowca prowadził pojazd po alkoholu i wcześniej był już za to karany
W takich przypadkach policja zajmuje tymczasowo pojazd na siedem dni. Środek transportu trafia na parking depozytowy, prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, po czym sąd orzeka przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Jaka jest skala tego zjawiska? Okazuje się, że szokująca.
Liczba pojazdów skonfiskowanych tymczasowo przez policję
Liczbę zajętych tymczasowo pojazdów została podana TVN24.pl przez Komendę Główną Policji. Dotyczy to okresu od 14 marca do 26 kwietnia 2024 r., czyli jedynie 42 dni.
- Przeczytaj także: Pojechaliśmy do komisu po auto za średnią krajową, którym można będzie wjechać do Strefy Czystego Transportu. Nie uwierzysz, co znaleźliśmy
W tym czasie funkcjonariusze zajęli tymczasowo aż 934 pojazdy mechaniczne. Daje to średnio 22 pojazdy dziennie, czyli prawie jeden co godzinę.