W czerwcu tego roku w okolicach Słupcy doszło do poważnego wypadku, w którym zginęło małżeństwo. Sprawcą okazał się pijany kierowca. To właśnie w odpowiedzi na takie zdarzenia policjanci z drogówki w całej Wielkopolsce przeprowadzili kontrolę trzeźwości kierowców.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

"Trzeźwy poranek" w Wielkopolsce. Policjanci zatrzymali 73 pijanych kierowców

Blisko 200 funkcjonariuszy wielkopolskiej drogówki przeprowadziło 9 lipca kilkugodzinną akcję "Trzeźwy poranek". W wyniku kontroli zatrzymano 73 kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Sprawy te trafią do sądu, a w najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu działania.

"Powiemy sobie wprost. To jest dramat" — szokujące wyniki kontroli

Podczas akcji przebadano ponad 29 tys. kierowców, z czego 73 osoby prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu. Zatrzymano również 2 osoby, które wsiadły za kierownicę mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Za takie działania grożą surowe konsekwencje prawne, a także ryzyko utraty zdrowia lub życia przez innych uczestników ruchu drogowego.

W wypowiedzi dla serwisu o2.pl rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Andrzej Borowiak tłumaczy, że podczas takich akcji policjanci nie prowadza kontroli w jednym miejscu — zmieniają lokalizacje, by sprawdzić jak największą liczbę kierujących.

Akcja taka prowadzona jest w bardzo metodyczny sposób. Znacznie spowalnia się ruch i kontroluje wszystkich po kolei.

— Celowo wybieramy takie miejsca, gdzie możemy spowolnić ruch. Zatrzymujemy wszystkich kierowców i sprawdzamy AlcoBlow. To urządzenie pozwala na szybką kontrolę. Jeśli zobaczymy, że u kogoś wykryje alkohol, to kontrolujemy kierowcę już dokładnym urządzeniem — wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu o2.pl rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Andrzej Borowiak.

Policjanci apelują do kierowców

Policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do zaburzeń percepcji i reakcji. Kierowcy, którzy mają wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, mogą go sprawdzić w najbliższej jednostce Policji. Kluczowe jest, aby wyruszać w podróż wypoczętym, zrelaksowanym i przede wszystkim trzeźwym.