W czerwcu tego roku w okolicach Słupcy doszło do poważnego wypadku, w którym zginęło małżeństwo. Sprawcą okazał się pijany kierowca. To właśnie w odpowiedzi na takie zdarzenia policjanci z drogówki w całej Wielkopolsce przeprowadzili kontrolę trzeźwości kierowców.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Te znaki różnią się tylko linią, a znaczą coś zupełnie innego
"Trzeźwy poranek" w Wielkopolsce. Policjanci zatrzymali 73 pijanych kierowców
Blisko 200 funkcjonariuszy wielkopolskiej drogówki przeprowadziło 9 lipca kilkugodzinną akcję "Trzeźwy poranek". W wyniku kontroli zatrzymano 73 kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Sprawy te trafią do sądu, a w najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu działania.
"Powiemy sobie wprost. To jest dramat" — szokujące wyniki kontroli
Podczas akcji przebadano ponad 29 tys. kierowców, z czego 73 osoby prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu. Zatrzymano również 2 osoby, które wsiadły za kierownicę mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Za takie działania grożą surowe konsekwencje prawne, a także ryzyko utraty zdrowia lub życia przez innych uczestników ruchu drogowego.
W wypowiedzi dla serwisu o2.pl rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Andrzej Borowiak tłumaczy, że podczas takich akcji policjanci nie prowadza kontroli w jednym miejscu — zmieniają lokalizacje, by sprawdzić jak największą liczbę kierujących.
Akcja taka prowadzona jest w bardzo metodyczny sposób. Znacznie spowalnia się ruch i kontroluje wszystkich po kolei.
— Celowo wybieramy takie miejsca, gdzie możemy spowolnić ruch. Zatrzymujemy wszystkich kierowców i sprawdzamy AlcoBlow. To urządzenie pozwala na szybką kontrolę. Jeśli zobaczymy, że u kogoś wykryje alkohol, to kontrolujemy kierowcę już dokładnym urządzeniem — wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu o2.pl rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Andrzej Borowiak.
Policjanci apelują do kierowców
Policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do zaburzeń percepcji i reakcji. Kierowcy, którzy mają wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, mogą go sprawdzić w najbliższej jednostce Policji. Kluczowe jest, aby wyruszać w podróż wypoczętym, zrelaksowanym i przede wszystkim trzeźwym.