- Niedobór wykwalifikowanych mechaników to poważne wyzwanie dla polskiego rynku motoryzacyjnego
- Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych alarmuje, że 75 proc. warsztatów poszukuje pracowników
- Praca w branży motoryzacyjnej oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, możliwości rozwoju i poznawanie najnowszych technologii
75 proc. polskich warsztatów szuka specjalistów
Jak informuje, a w zasadzie alarmuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), aż 75 proc. z 24 tysięcy działających w kraju warsztatów poszukuje pracowników.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Dowody rejestracyjne się posypią. Zaczyna się masowa kontrola aut. Każdy jest zagrożony
Prezes SDCM, Tomasz Bęben, wskazuje na paradoksalną sytuację, w której pomimo rosnącej liczby samochodów na drogach, warsztaty borykają się z niedoborem specjalistów. Wynika to z ograniczonego napływu młodych ludzi do zawodu, który wciąż boryka się ze stereotypami o brudnych rękach i ciężkiej pracy fizycznej. Tymczasem, dzisiejsi mechanicy to często inżynierowie wykorzystujący zaawansowane technologie w swojej pracy.
W warsztatach brakuje mechaników
Tomasz Bęben tłumaczy — "Wielu potencjalnych adeptów odstrasza nie najlepszy wizerunek tej profesji. Stereotypowe skojarzenia to brudne ręce i ciężka fizyczna praca w kanale czy pod podnośnikiem. Jednak obecnie praca w warsztacie wygląda inaczej. Dzisiejsi mechanicy to często wysoko wykwalifikowani specjaliści z dyplomem inżyniera, którzy w coraz większym stopniu wykorzystują zaawansowane systemy komputerowe i elektroniczne. Współczesne samochody to skomplikowane maszyny, których obsługa wymaga nie tylko wiedzy mechanicznej, ale również umiejętności z zakresu mechatroniki, elektroniki, a nawet informatyki".
Ponadto, jak zauważa prezes SDCM praca w branży motoryzacyjnej oferuje dziś nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie w rozwijającym się sektorze, ale także możliwości ciągłego rozwoju zawodowego i poznawanie najnowszych technologii. — "Dla młodych ludzi pasjonujących się motoryzacją i techniką, związanie się z tą branżą może być przepustką do naprawdę fascynującej kariery".
Prezes nie podał niestety, w jakim stopniu braki kadrowe wpływają na wzrost cen usług w warsztatach. Wspominał jednak, że branża motoryzacyjna podejmuje inicjatywy, które mają "odczarować" zawód mechanika i zmienić jego postrzeganie wśród młodych ludzi i w związku z tym SDCM organizuje Wyścig Talentów" — konkurs dla uczniów szkół branżowych i techników, którzy interesują się motoryzacją.
Konkurs objęty jest patronatem Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności, a także Katowickiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Konkurs wspiera ponad 50 producentów części motoryzacyjnych i 9 sieci warsztatowych dystrybutorów części.