Od 29 lat zespoły z najlepszych uczelni technicznych na świecie, wspierane przez inwestorów i sponsorów prywatnych, spotykają się w Australii, aby pokazać efekt niezwykłej synergii wynikającej z połączenia wiedzy technicznej i innowacji, wykorzystania sił natury i miłości do przygody.

W roku 1982 pionierzy Hans Tholstrup i Larry Perkins podjęli się trudnej próby pokonania bezdroży australijskich z zachodu na wschód. Dwaj konstruktorzy, zainspirowani własnym sukcesem, postanowili eksplorować możliwości i granice związane z transportem pojazdami napędzanymi promieniami słońca – jak relacjonują organizatorzy, właśnie tak narodził się dzisiejszy Bridgestone World Solar Challenge.

w niezwykłej wyprawie to najznamienitsze umysły techniczne z całego świata. Potrafią bowiem konstruować najbardziej efektywne pojazdy, przy użyciu zaledwie sześciu metrów kwadratowych paneli słonecznych.

Lodz Solar Team, czyli 25 studentów z Politechniki Łódzkiej, zaprezentował bolid "Eagle One"– niezwykły pojazd, który weźmie udział w wyścigu. Łódzki i będzie rywalizować o tytuł najbardziej efektywnego samochodu zasilanego energią słoneczną.

Firma Bridgestone wyposażyła pojazd w nowoczesne opony Bridgestone Ecopia ologic, zaprojektowane specjalnie dla pojazdów zasilanych energią słoneczną. Opony są wąskie, ale posiadają stosunkowo dużą średnicę. Jest to idealne rozwiązanie, które obniży opory stawiane przez opony, a tym samym zmniejszy zużycie energii. Dzięki zastosowaniu specjalnych komponentów, opona jest lekka, a mimo to wytrzymała.

W trakcie samych zawodów, Lodz Solar Team będzie także wspomagany przez inżynierów Bridgestone, którzy pozostaną do dyspozycji zespołu podczas całej imprezy.

Wyścig Bridgestone World Solar Challenge odbędzie się w dniach 18-25 października w Australii. Załogi startują z Darwin, a meta znajduje się 3000 kilometrów dalej – w Adelajdzie. W tegorocznym wyścigu wystartuje 41 załóg z całego świata. Lodz Solar Team jest pierwszym zespołem z Polski, jaki bierze udział w imprezie od początków jej istnienia oraz jedynym reprezentującym Europę Centralną w jego tegorocznej edycji.