Od stycznia do sierpnia 2007 roku zanotowano 31.746 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 3.452 osoby, 41.001 osób odniosło obrażenia ciała. W pierwszych ośmiu miesiącach roku odnotowano też 249.419 kolizji drogowych. Wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków w tym okresie wyniósł 129,2, zaś zabitych 10,9. W roku ubiegłym w analogicznym okresie wskaźniki te wynosiły odpowiednio 128,9 i 10,4.

Pogarszające się tegoroczne statystyki to według przedstawicieli stróżów prawa następstwo coraz większej liczby aut poruszających się po na naszych drogach, których stan wciąż pozostawia wiele do życzenia. Swoje zrobiła także stosunkowo łagodna zima, która nie zmusiła kierowców do znacznie wolniejszej i ostrożniejszej jazdy. No i niestety, wciąż spory odsetek wypadków jest następstwem prowadzenia samochodów przez kierowców pod wpływem alkoholu.

Najwięcej osób zginęło (70% ogółu) w wyniku wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Najczęściej dochodziło do wypadków z powodu: niedostosowania prędkości do warunków ruchu - 45,8% wypadków, z winy

kierujących, nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu - 13,4%, nieprawidłowego wyprzedzania - 9,9%. Z winy pieszych zginęło ok. 20% ogółu. W większości przypadków byli to sami piesi.

Najniebezpieczniej, porównując tylko liczby bezwzględne, jest w województwie mazowieckim, gdzie tylko w tym roku doszło już do 4426 wypadków, podczas których zginęły 564 osoby. Niebezpiecznie jest także na drogach województw śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i łódzkiego. Stosunkowo bezpiecznie mogą się czuć kierowcy podróżując przez województwa lubuskie, opolskie i podlaskie. We wszystkich województwach odnotowano jednak wzrost liczby wypadków. Spadek liczby osób zabitych (-5,3%) wystąpił na terenie woj. podlaskiego oraz w woj. opolskim (-5,2%). Spadek liczby rannych odnotowano zaś w woj. świętokrzyskim (- 1,6%) oraz woj. mazowieckim (-1,5%).

Od stycznia do sierpnia br. policjanci ujawnili 16.130 kierujących pojazdami (w tym 10.383 kierujących pojazdami mechanicznymi) po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka oraz 92.833 kierujących w stanie nietrzeźwości, z czego 47.766 kierujących pojazdami mechanicznymi. Niechlubnymi rekordzistami pod tym względem są województwa mazowieckie, małopolskie i śląskie.

W porównaniu z okresem styczeń - sierpień 2006 roku stwierdzono jednak

spadek liczby ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu

(w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości) o 23.791 osób. Wg policji jest to efekt właściwego oddziaływania prewencyjnego funkcjonowania sądów 24-godzinnych.