Auto Świat Wiadomości Aktualności Ponad 100 tys. zł kary za wideorejestrator. Mandaty w "wakacyjnych" krajach potrafią zaskoczyć

Ponad 100 tys. zł kary za wideorejestrator. Mandaty w "wakacyjnych" krajach potrafią zaskoczyć

Lipiec i sierpień to okres wzmożonych wyjazdów wakacyjnych poza granice Polski. Nasi rodacy najchętniej wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej Włoch, Chorwacji, czy Bułgarii. Przed wyjazdem warto przypomnieć sobie miejscowe przepisy. Dlatego prezentujemy część z nich.

Jedziesz samochodem na wakacje po Europie? Sprawdź te przepisy, inaczej słono zapłacisz
Bilanol, Alexander Lukatskiy / Shutterstock
Jedziesz samochodem na wakacje po Europie? Sprawdź te przepisy, inaczej słono zapłacisz
  • Używanie na trasach Austrii, Luksemburga, Portugalii, Słowacji i Szwajcarii wideorejestratorów jest nielegalne i może okazać się bardzo drogie. W tym przypadku maksymalny wymiar mandatu to aż 25 tys. euro (ok. 111 tys. zł)
  • Udając się w podróż na wypoczynek, warto przemyśleć wyłączenie antyradaru. Ich używanie jest zakazane m.in. Austrii, Belgii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu i Francji. Zapominalscy zapłacą nawet trzy tys. euro (ok. 13 tys. zł)
  • Czasami mandaty można dostać też za pozornie prozaiczne zachowania prowadzenie auta w klapkach, włączenie klimatyzacji na postoju, czy palenie w aucie. W tym wypadku taryfikatorach wahają się od 90 (ok. 400 zł) do 1,5 tys. euro (ok. 6,6 tys. zł)
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Wsiadamy do nagrzanego samochodu, włączamy silnik i na postoju uruchamiamy klimatyzację. Takie zachowanie we Włoszech to krótka droga do bardzo wysokiego mandatu. Zgodnie z tamtejszym prawem, zabronione jest pozostawianie włączonego silnika w stojącym samochodzie lub podczas dłuższego postoju po to, by korzystać z klimatyzacji grozi za to od 223 (ok. 990 zł) do 444 euro mandatu (ok. 1970 zł). Nie warto też zostawiać auta z uchyloną szybą, bo to "zachęcanie do kradzieży". Koszt takiego zachowania to 43 euro (ok. 190 zł).

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Nagranie z wideorejestratora w Austrii może kosztować nawet 111 tys. zł

W Polsce zawrotną karierę robią montowane w samochodach różnego rodzaju wideorejestratory. Jednak nie we wszystkich krajach używanie tego typu sprzętu jest dozwolone. Kamerek samochodowych bezwzględnie nie wolno używać m.in. Luksemburgu, Portugalii, Słowacji i Szwajcarii. Jednak najbardziej restrykcyjne prawo w tym zakresie mają Austriacy. Tamtejsza policja za samo posiadanie kamerki może wypisać mandat nawet na 25 tys. euro (ok. 111 tys. zł).

CB Radio i antyradary niemile widziane

Z CB Radia najczęściej korzystają zawodowi kierowcy, którzy dużo i często podróżują po Europie. Są jednak kraje, gdzie taki sprzęt jest niemile widziany i są to: Austria, Irlandia Północna, Niemcy oraz Rumunia. Natomiast w: Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji na użycie CB Radia wymagane jest specjalne zezwolenie. Za niefrasobliwe użycie CB radia zapłacimy nawet 200 euro (ok. 880 zł).

Podobnie skomplikowana sytuacja jest z użytkowaniem antyradarów. Co do zasady nie wolno z nich korzystać w Austrii, Belgii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu i Francji. W tym ostatnim kraju kara za używanie tego typu urządzenia to nawet trzy tys. euro (ok. 13 320 zł).

Mandat za "zimny łokieć" i jazdę w klapkach

Polacy, którzy wybierają się samochodem na wakacyjny urlop do Francji Włoch lub Hiszpanii, muszą założyć odpowiednie obuwie. Prowadzenie pojazdu w klapkach stanowi w tych krajach wykroczenie. Za jazdę w tym letnim obuwiu we Francji grozi mandat w wysokości 90 euro (ok. 400 zł). W Hiszpanii i we Włoszech dodatkowo zapłacimy 80 euro za jazdę z łokciem wystawionym przez szybę (ok. 355 zł). W myśl przepisów kierowca powinien mieć możliwość nieskrępowanych ruchów, które nie opóźnią reakcji na sytuacje drogowe.

Jedzenie, picie i palenie w aucie? Tak, ale...

W Hiszpanii można otrzymać grzywnę nawet w wysokości 100 euro (ok. 444 zł) za jednoczesne prowadzenie auta i palenie papierosów lub picie oraz jedzenie za kierownicą. Ale tylko wtedy, kiedy zostanie ocenione, że czynności te wpływają na bezpieczeństwo podróży. Ponadto w Hiszpanii wyrzucanie niedopałków papierosów na drogę lub pobocze karane jest mandatem rzędu 200 euro (ok. 888 zł) i czterema punktami karnymi.

Nie warto też palić papierosów, gdy w samochodzie znajduje się osoba do 18. roku życia. Takie zakazy obowiązują m.in. w Austrii, Włoszech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii i na Cyprze. Najwięcej za takie wykroczenie zapłacimy w ojczyźnie Homera 1,5 tys. euro (ok. 6 660 zł).

Źródło: PAP, gov.pl, superauto.pl

TGd
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków