Tymczasem na podstawie publicznej (jeszcze) bazy pytań przygotowaliśmy kolejny test – ten, kto odpowie bezbłędnie na wszystkie 20 pytań, ten zapewne zda i państwowy egzamin! Przyjmijmy umownie, że dopuszczalny jest jeden błąd bez względu na trudność pytania (na egzaminie pytania mają różną wagę, choć nie jest ona w oczywisty sposób skorelowana z ich trudnością). Na prawdziwym egzaminie będzie trudniej – pojawi się stres i presja czasowa.
A zatem... Powodzenia!
Rozpocznij quiz
Czy kierujący rowerem może wyprzedzać jadące powoli pojazdy z ich prawej strony?
Poprawna odpowiedź: Tak
Art. 24 PoRD: "Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony."
Co należy zastosować do opatrzenia silnie krwawiących ran?
Poprawna odpowiedź: Opatrunek uciskowy z gazy lub bandaża
Wyłącznie jałowa gaza – nie, bo mamy słowo "wyłącznie", a w warunkach drogowych korzystamy z tego, co jest. Zresztą opatrunek nie musi być jałowy – i tak ratownicy nasz opatrunek zdejmą i wyrzucą, zastąpią profesjonalnym; jodyna i gencjana nie służą do tamowania krwotoków. Opatrunek uciskowy – tak, pomaga, należy go jednak stosować z dużą rozwagą.
Czy w tej sytuacji musisz zastosować zasadę ograniczonego zaufania?
Poprawna odpowiedź: Tak
Proste pytanie: dzieciom na drodze nie wolno ufać! Zasadne staje się wręcz pytanie: czy na drodze można ufać komukolwiek?
Czy na drodze za tym znakiem masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu idącemu środkiem jezdni?
Poprawna odpowiedź: Tak
Art 11 PoRD: "5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch."
Czy kierując pojazdem od zmierzchu do świtu, masz obowiązek stale zachowywać szczególną ostrożność?
Poprawna odpowiedź: Nie
Kodeksowa "szczególna ostrożność" to: "ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie;" Szczególna ostrożność jest wymagana w szczególnych sytuacjach, gdyby należało ją zachować stale, nie byłaby "szczególna"...
Czy stojąc przez kilka minut bez ruchu w zatorze drogowym ("korku"), pomiędzy innymi pojazdami na tym samym pasie ruchu, masz prawo wyłączyć światła?
Poprawna odpowiedź: Tak
Z Prawa o ruchu drogowym: "(...) Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy."
Czy na tej drodze zawsze masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu?
Poprawna odpowiedź: Nie
Strefa ruchu to obszar obejmujący drogę (drogi) wewnętrzne, na których obowiązują przepisy ruchu drogowego. Na zdjęciu widać chodniki – piesi mają poruszać się nimi, a jezdnię mogą przekraczać na zasadach obowiązujących na drogach publicznych. Nie należy mylić tej sytuacji ze strefami ruchu wyznaczanymi na wielkich parkingach przy hipermarketach, gdzie nie ma chodników. Inny przepis mówi bowiem, że jeśli piesi poruszają się po placu na tej samej powierzchni co pojazdy i nie ma wyodrębnionych jezdni oraz chodników, to kierujący pojazdem ma obowiązek jechać powoli i ustępować pierwszeństwa pieszym.
Czy możesz cofać pojazdem na drodze jednokierunkowej?
Poprawna odpowiedź: Tak
Na drodze jednokierunkowej można cofać, ale nie wolno zawrócić i jechać "pod prąd".
Które z wymienionych działań należy podjąć w pierwszej kolejności, gdy w czasie jazdy zaświeci się na czerwono lampka kontrolna ciśnienia oleju silnikowego?
Poprawna odpowiedź: Zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik
Z kontrolką oleju nie ma żartów – jeśli zadziałała prawidłowo, kontynuowanie jazdy może spowodować zatarcie silnika! Zatrzymaj się więc i dolej olej! Ciekawostka: nowoczesne pojazdy rejestrują moment zaświecenia kontrolki oleju. Jeśli w aucie, które jest na gwarancji, zignorujemy kontrolkę, a potem zażądamy bezpłatnej naprawy silnika, prawdopodobnie spotkamy się z odmową. Serwis łatwo stwierdzi, że jechaliśmy pomimo zaświecenia kontrolki ciśnienia oleju!
Kto podlega odpowiedzialności karnej w przypadku nieudzielenia pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym z bezpośrednim zagrożeniu utraty zdrowia i życia?
Poprawna odpowiedź: Każda osoba, która mogła udzielić pomocy bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku zdrowia
Przepisy, które regulują odpowiedzialność osób, które nie udzieliły pomocy potrzebującym, znajdziemy w Kodeksie Karnym. Należy przy tym zauważyć, że odpowiedzialność karna dotyczy osoby, która mogła udzielić pomocy, ale tego nie zrobiła. Jeśli ktoś nie mógł udzielić pomocy albo narażałoby go to na niebezpieczeństwo, nie musi tego robić. W większości przypadków jedną z prawidłowych form udzielenia pomocy jest wezwanie profesjonalnej pomocy za pośrednictwem telefonu alarmowego 112.
Czy w tej sytuacji powinieneś być przygotowany do zatrzymania pojazdu?
Poprawna odpowiedź: Tak
To jest pytanie za trzy punkty i... można się tylko domyślać, że na widok większej liczby pieszych na chodniku powinna włączyć się nam zasada ograniczonego zaufania – bo ktoś może nam wejść pod koła.
Czy w tej sytuacji z pasa ruchu, który zajmujesz, dozwolone jest wykonanie skrętu w prawo?
Poprawna odpowiedź: Tak
Z oznakowania i z geometrii drogi wynika, że jedziemy jezdnią jednokierunkową, a na skrzyżowaniu możliwy jest tylko skręt w prawo niezależnie od tego, którym pasem się poruszamy.
Czy w tej sytuacji masz prawo zrezygnować z użycia kierunkowskazu przy zmianie pasa?
Poprawna odpowiedź: Nie
W polskich przepisach nie występuje możliwość zmiany pasa ruchu bez użycia kierunkowskazu, którym informujemy innych o swoim zamiarze. To, że na dobrą sprawę wiadomo, co możemy za chwilę zrobić, jest bez znaczenia.
Czy za tym znakiem informacyjnym, prawym pasem ruchu mogą poruszać się jedynie uprawnione pojazdy?
Poprawna odpowiedź: Tak
Zdecydowanie tak: buspas w tym wypadku przeznaczony jest dla autobusów, taksówek oraz (na podstawie przepisów ustawy) pojazdów z napędem elektrycznym.
W jaki sposób wolno Ci przewozić rowery samochodem osobowym?
Poprawna odpowiedź: Umieszczone w uchwytach zamontowanych na bagażniku dachowym
Oczywiście można wozić rowery także z tyłu, umocowane do bagażnika zasłaniającego tablicę rejestracyjną czy światła, ale wówczas musimy mieć trzecią tablicę rejestracyjną umocowaną do bagażnika, zaś sam bagażnik, jeśli zasłania światła – musi mieć własne światła zasilane w taki sposób, jak zasilane są światła przyczepy połączonej z pojazdem.
Jedziesz z prędkością 90 km/h. Jaka pozycja początkowa zapewni Ci optymalny tor jazdy po zakręcie?
Poprawna odpowiedź: Przy prawej krawędzi jezdni
Pytanie-kiler! Odrzucamy pierwszą możliwość – "częściowe przekroczenie" ciągłej linii na pewno nie jest dozwolone. Odpowiedź trzecia, jak sugeruje baza pytań, jest rzeczywiście optymalna, choć przy prędkości 90 km/h na szerokiej, dobrej drodze na co dzień mało kto się nad tym zastanawia.
Jaki wpływ ma prędkość jazdy na kąt widzenia kierującego samochodem osobowym?
Poprawna odpowiedź: Wraz ze wzrostem prędkości kąt widzenia jest mniejszy
To zjawisko pojawiające się przy dużych prędkościach nazywa się "widzeniem tunelowym". Im bardziej skupiamy się na utrzymaniu na drodze, tym mniej zauważamy, co dzieje się wokół drogi.
Jakie jest ryzyko poślizgu pojazdu podczas jazdy w czasie deszczu?
Poprawna odpowiedź: Największe w początkowej fazie deszczu
To jest pytanie za trzy punkty. Największe ryzyko poślizgu pojawia się w pierwszej fazie deszczu, gdy deszczówka miesza się z olejem i drobinkami gumy na powierzchni asfaltu, tworząc śliską substancję. Po jakimś czasie opady zmywają tłuste substancje z drogi i niebezpieczeństwo poślizgu maleje.
Czy w tej sytuacji jesteś uprzedzany o zbliżaniu się do skrzyżowania, na którym pierwszeństwo nie jest określone znakami?
Poprawna odpowiedź: Tak
Znak informuje, że przed nami skrzyżowanie równorzędne – a więc obowiązuje zasada "prawej ręki".
Czy w tej sytuacji sygnał dawany przez policjanta zezwala na wjazd na skrzyżowanie?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie – wygląda na to, że policjant daje znaki kierującemu, który nadjeżdża z naszej prawej strony.