Decyzją FIA tegoroczny kalendarz WRC został zmniejszony do 13 rund. Rajd Chin 2016, który był dziesiątą runda i miał się odbyć w dniach 9-11 września, został ostatecznie odwołany.

FIA i Promotor WRC otrzymali formalny wniosek o odwołanie rajdu od Chińskiej Federacji Sportu Samochodowego i Motocyklowego (CAMF) oraz od organizatora zawodów, firmy Le Sports. Przyczyną było zniszczenie dróg, spowodowane w ubiegłym miesiącu przez burze i ulewne deszcze w regionie wokół Huairou pod Pekinem, gdzie wyznaczono odcinki specjalne.

CAMF i Le Sports poinformowały, że fragmenty odcinków specjalnych wymagają znacznych prac naprawczych. Lokalne władze potwierdziły, iż prac tych nie da się ukończyć przed terminem rozpoczęcia zapoznania z trasą.

Najbliższą imprezą będzie 34. ADAC Rallye Deutschland, dziewiąta runda mistrzostw świata (19-21 sierpnia 2016 r.). Na liście zgłoszeń znalazło się 108 załóg - 12 w samochodach WRC, osiemnaście załóg powalczy w podwójnej rundzie ADAC Opel Rallye Cup.

W tym roku organizatorzy przygotowali osiemnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 306,80 km. Rywalizacja rozpocznie się w piątek od odcinka Mittelmosel, który wystartuje o 10:06. Zwycięzcę poznamy w niedzielę około godziny 13:00 po Power Stage na odcinku Sauertal.