Podczas specjalnej konferencji samochody przekazał Masahisa Nagata, wiceprezydent ds. Badań i Rozwoju Toyota Motor Europe. Konferencja była okazją do przedstawienia planów dalszego rozwoju infrastruktury wodoru w kraju, za który odpowiada Narodowa Platforma Wodorowa Holandii.

- Zamierzamy przeprowadzić konkretne działania, aby zrealizować historyczne porozumienie w sprawie ochrony klimatu z Paryża. W tym celu podejmujemy kroki, aby nasz transport był bardziej zrównoważony. Obok samochodów elektrycznych także samochody na wodór pomogą stworzyć w przyszłości czystszą i cichszą flotę. Będę jeździła Toyotą Mirai tak często jak to możliwe, mając nadzieję, że coraz więcej firm i kierowców będzie stawiać na samochody zeroemisyjne – powiedziała Sharon Dijksma.

- Toyota potrzebuje szerokiej współpracy z wieloma partnerami, aby zrealizować swoją wizję społeczeństwa wodorowego. Z tego powodu jest mi szczególnie miło przekazać osobiście dwie Toyoty Mirai pani sekretarz Dijksmie w przededniu objęcia przez Holandię prezydencji w Radzie Europy – powiedział Masahisa Nagata.

- Toyota Prius zadebiutowała w Holandii 15 lat temu. Dziś mamy szeroką ofertę samochodów hybrydowych, zaś wodorowa Toyota Mirai to kolejny punkt zwrotny na drodze do czystego transportu – dodał Pieter van der Velden, dyrektor Generalny holenderskiego importera Toyoty.

Mirai to pierwszy masowy samochód napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi i pierwszy seryjny model zaprojektowany od początku jako wodorowy. Jest to efekt 20-letnich prac badawczych Toyoty nad napędem wykorzystującym ogniwa paliwowe. Wodorowa Toyota korzysta jednocześnie z unikalnego doświadczenia japońskiego producenta w dziedzinie hybryd. Ogniwa paliwowe wykorzystują wodór do produkcji prądu, emitując wyłącznie wodę. Mirai nie potrzebuje silnika spalinowego, baku ani rozbudowanego akumulatora, zaś smukłe zbiorniki z wodorem mieszczą się pod podłogą, podobnie jak większość komponentów układu napędowego. Dlatego ten średniej wielkości sedan jest przestronnym, wygodnym samochodem rodzinnym, który łączy zaawansowaną technologię, najwyższy poziom bezpieczeństwa i wszechstronność. Samochód zapewnia zasięg od 550 do 700 km na jednym tankowaniu, które trwa tylko 3 minuty.