Auto Świat Wiadomości Aktualności Zmiana przepisów o obowiązkowym OC. Pozwoli uniknąć potężnych kar

Zmiana przepisów o obowiązkowym OC. Pozwoli uniknąć potężnych kar

Opracowanie: 
  • Diana Szwajcer

Rząd pracuje nad zmianą przepisów o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdów. Nowe rozwiązanie może uchronić wielu posiadaczy samochodów od dotkliwych kar finansowych za przerwę w ubezpieczeniu. Maksymalna kara za brak OC dla samochodów osobowych wynosi teraz ponad dziewięć tys. zł. Wiemy, co się zmieni.

Policja — zdjęcie ilustracyjne
FotoDax / Shutterstock
Policja — zdjęcie ilustracyjne

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. "Celem projektu ustawy jest umożliwienie posiadaczowi pojazdu mechanicznego, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu, rozwiązania umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie przez niego wskazanym w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia" — czytamy.

W świetle nowych przepisów, które mają zostać przyjęte przez rząd w drugim kwartale 2025 r., posiadacz danego pojazdu będzie mógł sam wskazać dzień, w którym ma wygasnąć dotychczasowa polisa OC

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Rząd chce zmian przepisów o OC. Będzie można samemu wskazać termin

Chodzi o to, że teraz osoba, która kupuje samochód, może korzystać z OC poprzedniego właściciela lub wypowiedzieć umowę. W tym drugim przypadku umowa jest rozwiązywana z dniem jej wypowiedzenia. To może prowadzić do przerwy w ubezpieczeniu, bo nowy właściciel auta może nie zdążyć, wykupić nowej polisy, co wiąże się z wysoką karą. Maksymalna kara za brak OC dla samochodów osobowych wynosi aktualnie 9330 zł.

Rząd chce w tym zakresie zmian. "Umowa ubezpieczenia OC ulegnie rozwiązaniu z dniem wskazanym w oświadczeniu o jej wypowiedzeniu, a w przypadku w braku wskazania takiego dnia, z dniem jej wypowiedzenia" — czytamy na oficjalnej stronie internetowej. Jest tam też informacja, że projekt nowelizacji zostanie przyjęty w drugim kwartale 2025 r.

Opracowanie: 
  • Diana Szwajcer