Seat wraz z konsorcjum firm i ośrodków technologicznych zrzeszonych w sieci Tecnio, uruchomił projekt Energest, którego celem jest ograniczenie zużycia energii w firmach przemysłowych. Projekt umożliwia optymalizację efektywności procesów przemysłowych dzięki inteligentnemu systemowi przewidywania zużycia energii o przełomowym znaczeniu dla fabryk.

Energest wykrywa straty energii dzięki technice pomiaru jej zużycia opartej na układach sztucznej inteligencji. Narzędzia te automatycznie zarządzają zużyciem energii w zakładzie i natychmiast dostosowują zużycie do zmiennego zapotrzebowania w trakcie cyklu produkcyjnego.

Optymalizacja zużycia energii umożliwia na przykład obliczanie kluczowych wskaźników, takich jak koszt energii przypadający na jeden wyprodukowany samochód oraz ilość CO2 emitowanego do atmosfery przez przemysł. Seat szacuje, że wprowadzenie systemu Energest w zakładach w Martorell pozwoli ograniczyć emisję CO2 o około 3000 ton rocznie, czyli o ilość asymilowaną w ciągu roku przez około 260 tys. drzew.

Zdaniem badaczy pracujących przy projekcie Energest wdrożenie systemu będzie miało znaczące pozytywne konsekwencje dla konkurencyjności zakładów, które zdecydują się go wprowadzić. System umożliwia nie tylko optymalizację zużycia energii i ograniczenie emisji CO2, ale także obniżenie kosztów energii i produkcji. SEAT zainstaluje ENERGEST w całym zakładzie w Martorell. Pozostałe fabryki Grupy Volkswagena także analizują techniczno-ekonomiczne możliwości zastosowania systemu pod kątem optymalizacji zużycia energii w cyklu produkcyjnym.

W projekt zainwestowano łącznie 1,1 miliona euro, z czego 40 proc. wyłożyła Acc1o w ramach Programu Ośrodków Innowacji Technologicznych. Przedsięwzięcie jest też finansowane ze środków Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Konkurencyjność Regionu i Zatrudnienie w Katalonii na lata 2007-2013.

Do konsorcjum, które pod kierunkiem Seata opracowało projekt należą także firmy Enertika (specjalizująca się w konsultingu w branży energetycznej) i Promaut (firma z branży elektrotechniki i automatyki). Katalońskie ośrodki badawcze zrzeszone w grupie Tecnio, które uczestniczą w projekcie to Centrum Technologiczne Fundacji CTM oraz Centrum Innowacji w Elektronice MCIA przy Politechnice Katalońskiej, w którym powstały inteligentne algorytmy prognozowania zużycia energii.