Auto Świat Wiadomości Aktualności Sprawdź, czy zdasz – pytania na prawo jazdy cz. II

Sprawdź, czy zdasz – pytania na prawo jazdy cz. II

Wybraliśmy – bez poszukiwania pytań szczególnie trudnych – 20 zagadek z bazy pytań egzaminacyjnych przewidzianych dla zdających egzamin na prawo jazdy kat. B. Większość z nich to dla doświadczonego kierowcy rzeczy banalne, jedynie znikomy procent pytań wymaga zastanowienia się, co pytający miał na myśli. Jeśli już coś jest przeszkodą, to czas i konieczność udzielenia poprawnej odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań.

Prawne warunki, by egzaminować kandydatów na kierowców, są. Czsekamy vtylko na decyzje
Prawne warunki, by egzaminować kandydatów na kierowców, są. Czsekamy vtylko na decyzjeŻródło: Auto Świat

Sprawdź swoją wiedzę w naszych pozostałych quizach!

Przyjmijmy, że jeśli poprawnie odpowiecie na 19 z 20 pytań, macie wielką szansę zdać prawdziwy egzamin teoretyczny za pierwszym razem. Każdy dodatkowy błąd radykalnie tę szansę pomniejsza. Uwaga: 6 z 20 pytań wymaga odtworzenia króciutkiego filmiku obrazującego sytuację drogową. Czasu nie ma wiele: dajcie sobie 15 minut, to nieco mniej niż na prawdziwym egzaminie, ale też stres mniejszy. Powodzenia!

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy na jezdni za tym znakiem pionowym możesz wykonać manewr cofania?

Poprawna odpowiedź: Tak

Znak D-3 „droga jednokierunkowa” oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku. Nie ma zakazu cofania na drodze jednokierunkowej.

Pytanie 2/20

Czy w tym miejscu możesz skręcić w lewo, na parking?

Poprawna odpowiedź: Nie

Mamy tu znak poziomy P-4 „linia podwójna ciągła” – rozdziela on pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

Pytanie 3/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy w tej sytuacji wolno Ci wjechać na przejazd kolejowy?

Poprawna odpowiedź: Nie

W Kodeksie drogowym znajdziemy następujący artykuł: „Kierującemu pojazdem zabrania się objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;” Dodatkowo wjazdu na przejazd zabrania czerwone światło na sygnalizatorze.

Pytanie 4/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy w tej sytuacji wolno Ci zawrócić z zajmowanego pasa ruchu?

Poprawna odpowiedź: Nie

Sygnalizator kierunkowy S-3 pozwala na jazdę wyłącznie w kierunku (kierunkach) wskazanym(i) strzałką (strzałkami). W tym przypadku można z lewego pasa ruchu jechać wyłącznie w lewe

Pytanie 5/20

Zamierzasz skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z przeciwnego kierunku na wprost?

Poprawna odpowiedź: Tak

Skręcając w lewo, mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom jadącym z przeciwnego kierunku na wprost, chyba że ze znaków drogowych albo wskazań sygnalizacji świetlnej wynika coś innego.

Pytanie 6/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy na drodze ekspresowej, podczas postoju pojazdu silnikowego, który uległ awarii, masz obowiązek przez cały czas to sygnalizować?

Poprawna odpowiedź: Tak

Art. 50. 1. Kodeksu drogowego mówi: Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku: na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;

Pytanie 7/20
Żródło: Auto Świat

Czy podczas wyprzedzania rowerzysty, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, poza obszarem zabudowanym, powinieneś używać krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych?

Poprawna odpowiedź: Tak

Tak, jest taki (powszechnie nieznany) przepis w Kodeksie drogowym: „Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;”

Pytanie 8/20

Czy w tej sytuacji masz prawo powoli kontynuować jazdę, uważając na pieszych?

Poprawna odpowiedź: Nie

W takiej sytuacji należy zatrzymać się przed linią zatrzymania i umożliwić pieszym dotarcie z tramwaju na chodnik i z chodnika do tramwaju

Pytanie 9/20
Żródło: Auto Świat

Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością możesz jechać, kierując samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 t, na drodze ekspresowej jednojezdniowej?

Poprawna odpowiedź: 100 km/h

Na drodze ekspresowej dwujezdniowej maksymalna dopuszczalna prędkość to 120 km/h, a na jednojezdniowej – 100 km/h.

Pytanie 10/20

Czy po ruszeniu pojazdu znajdującego się przed Tobą wolno Ci przejechać przez widoczny przejazd bez ponownego zatrzymania się?

Poprawna odpowiedź: Nie

Znak „stop” nie pozostawia wątpliwości: każdy kolejny pojazd ma zatrzymać się na linii zatrzymania lub przed wjazdem na skrzyżowanie w takim miejscu, by móc ocenić, czy można bezpiecznie kontynuować jazdę. A kiedy auto stoi? Kiedy koła się nie kręcą!

Pytanie 11/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Która z osób jest zwolniona z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem osobowym?

Poprawna odpowiedź: Kobieta w widocznej ciąży

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy kobiety o widocznej ciąży, a także m.in. osób mających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów. Kobieta w widocznej ciąży nie musi mieć zaświadczenia.

Pytanie 12/20

Skręcasz w prawo, a nadjeżdżający z lewej strony motocyklista zamierza kontynuować jazdę na wprost. Czy masz pierwszeństwo przed nim?

Poprawna odpowiedź: Tak

Tak – obowiązuje tu zasada, że pierwszeństwo ma nadjeżdżający z prawej.

Pytanie 13/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy w tej sytuacji masz prawo wjechać na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed linią złożoną z trójkątów?

Poprawna odpowiedź: Tak

Na zdjęciu widzimy policjanta, który kieruje ruchem i jego ustawienie sugeruje, że jazda w kierunku, w którym podążamy, jest dozwolona. Postawa policjanta kierującego ruchem w tym przypadku jest odpowiednikiem zielonego światła, przy czym kierujący ruchem stoi wyżej w hierarchii znaków, zasad i sygnałów drogowych niż sygnalizacja świetlna

Pytanie 14/20
Żródło: 123RF

Która z wymienionych czynności jest zabroniona podczas kierowania pojazdem?

Poprawna odpowiedź: Rozmawianie przez telefon, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku

Spośród wymienionych czynności jedynie rozmowa przez telefon, który wymaga trzymania w ręku, jest wykroczeniem, które wiąże się z mandatem (200 zł) i punktami karnymi (5)

Pytanie 15/20

Czy linia złożona z prostokątów oznacza miejsce zatrzymania pojazdu przed przejściem dla pieszych?

Poprawna odpowiedź: Tak

Sytuację wyjaśnia cytat z rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych: Znak „B-20 „stop” oznacza: 1) zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem; 2) obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. 2. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku – w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.” Oznacza to, że nie zawsze zatrzymanie jest wymagane i celowe bezpośrednio przed znakiem „stop”

Pytanie 16/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Uczestniczysz w wypadku, w którym uszkodzeniu uległ tylko Twój pojazd. Czy masz obowiązek niezwłocznego usunięcia go z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu?

Poprawna odpowiedź: Tak

W Kodeksie drogowym w art. 44. 1 czytamy: Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany: niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego. Uwaga – jeśli nie ma zabitego lub rannego! Jeśli są poszkodowani, należy udzielić im pomocy i nie ruszać pojazdów do czasu pojawienia się policji.

Pytanie 17/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy masz obowiązek stosowania się do poleceń i sygnałów dawanych przez osobę wykonującą roboty na drodze na zlecenie zarządcy drogi?

Poprawna odpowiedź: Tak

Kierowca ma obowiązek stosować się do poleceń wszelkich osób kierujących ruchem. Katalog uprawnionych do kierowania ruchem jest bardzo szeroki.

Pytanie 18/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy wolno Ci holować pojazd, którym kieruje osoba w stanie po użyciu alkoholu?

Poprawna odpowiedź: Nie

Kodeks drogowy w art 45 wprost odpowiada na to pytanie: „Zabrania się: 1) kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; 2) holowania pojazdu kierowanego przez osobę, o której mowa w pkt 1;”

Pytanie 19/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy dopuszczalne jest włączenie świateł awaryjnych w pojeździe holującym?

Poprawna odpowiedź: Nie

Pojazd holujący ma mieć włączone światła mijania także w warunkach dostatecznej widoczności.

Pytanie 20/20
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy rano powinieneś zrezygnować z kierowania pojazdem, jeśli wieczorem poprzedniego dnia spożyłeś dużą ilość alkoholu?

Poprawna odpowiedź: Tak

Zasadniczo zabronione jest kierowanie osobom, które mają we krwi zawartość alkoholu przekraczającą dopuszczalny limit, zaś ilość wypitego alkoholu, która uniemożliwia kierowanie, jest kwestią osobniczo zmienną. Niemniej wiadomo, co autor pytania miał na myśli i trudno się z nim nie zgodzić.

Brakuje jeszcze 20 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Źle, źle, źle!
Naprawdę, czy to było aż takie trudne? Jeśli dysponujesz jakimkolwiek uprawnieniem do kierowania pojazdami, to... dobra rada: odnieś je do sklepu, w którym je kupiłeś/aś!
Słabo, słabo!
Na dziś masz małe szanse, aby zdać egzamin na prawo jazdy. Jeśli już je masz, to biada nam wszystkim!
Mogło być gorzej...
...ale mogło by też być lepiej! Jeśli na 20 prostych komunikatów na drodze rozpoznajesz źle 25 proc. z nich lub więcej, to warto się troszeczkę douczyć. Prawda?
Lepiej niż gorzej!
Choć wciąż ryzyko, że oblałbyś prawdziwy egzamin jest duże.
Doskonale!
Wiesz o co chodzi – tylko tyle i aż tyle.
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków