Po około dwóch tygodniach ich użytkowe Vito i Sprintery z napędem na wszystkie koła przekroczyły linię mety w mieście portowym Essaouira – i po raz kolejny zdominowały czołówkę kategorii „Crossover”. Zwycięskie zespoły Mercedes-Benz Vans W kategorii „Crossover” zwyciężyły Viola Hermann i Vanessa Wagner. 45- letnia złotniczka ze Stuttgartu i 38-letnia mistrzyni hydrauliki z Hattersheim, wyspecjalizowana również w montażu systemów grzewczych, nie dały szans rywalkom.

Tu nie liczyła się prędkość – decydujące było ukończenie rajdu z jak najmniejszą liczbą przejechanych kilometrów na liczniku, a w celach nawigacyjnych uczestniczki mogły używać wyłącznie kompasu i mapy.

Dostawcze Mercedesy z zapasem trakcji na marokańskich pustyniach Zespoły Mercedes-Benz Vans miały do dyspozycji seryjne auta użytkowe, poddane jedynie drobnym modyfikacjom: ekipy Hermann/Wagner i Holzhäuser/Marquardt startowały Vito 119 BlueTEC 4x4, a Manz/Jansen oraz Oster/Peest - Sprinterami 316 BlueTEC 4x4. Samochody - wszystkie wyposażone w napęd na obie osie - dzięki niezawodnej trakcji znakomicie poradziły sobie w ekstremalnych warunkach rajdu. Bez trudu przemierzały szlaki, na których dominowały luźne nawierzchnie.

W tym roku Mercedes-Benz Vans po raz ósmy startował w rajdzie Aïcha des Gazelles, a w kategorii „Crossover” odniósł już piąte zwycięstwo. W 2009 roku triumfował z Viano 4MATIC, dwa lata później - z Vito 4x4, a w latach 2014 i 2015 - ze Sprinterami 4x4.