powrocie Syreny za sprawą projektu firmy AK Motor

AMZ Kutno pokazało już nawet jeżdżący prototyp samochodu Syrenka (nazwa Syrena jest zastrzeżona, ale o tym niżej). Nadwozie samochodu, choć na tym etapie jeszcze pełne niedoróbek, wygląda jak stara poczciwa Syrenka, przeprojektowana jednak zgodnie z obowiązującymi w motoryzacji trendami.

Wiele szczegółów, włącznie z ostateczną ceną, pozostaje na tym etapie nieznanych. Wiadomo, że obecnie Syrenka oparta jest na konstrukcji ramowej, napędzana na przednie koła i ma być wytwarzana w niewielkich seriach, w Polsce.

Syrenie projektowanej w AK Motor

Z projektem Syrenki od AMZ Kutno jest jeden podstawowy problem, ponieważ wyłączne prawa do kontynuowania marki Syrena oraz używania tej nazwy ma firma AK Motor, która swój projekt ma na etapie zaawansowanych modeli komputerowych, możliwych do wprowadzenia do produkcji w krótkim czasie.

AMZ Kutno używa obecnie nazwy Syrenka. Inaczej, a jednak podobnie, szczególnie że potocznie tak właśnie mówi się na samochody Syrena. Pozostaje też kwestia nawiązywania do oryginalnej Syreny, ponieważ umowa AK Motor z FSO zastrzega, że do kontynuowania marki Syrena wyłączne prawo ma tylko firma AK Motor.

Sądząc także po reakcji opinii publicznej, wyrażanej w internetowych komentarzach, a także przeglądając publikacje w branżowych mediach, nietrudno zauważyć, że oba projekty są notorycznie mylone, a Syrenka z AMZ Kutno nazywana jest Syreną.

Obawy o mylenie obu projektów oraz kwestie prawne dotyczące zastrzeżonej przez jedną z firm nazwy marki mogłaby pogodzić... współpraca. Połączenie sił i potencjału AK Motor i AMZ Kutno znacznie zwiększyłoby możliwości powrotu polskiej marki samochodowej i polskich aut na rynek.

Nieoficjalnie wiemy, że takie próby są podejmowane. W ubiegłym tygodniu do Polski przyleciał właściciel firmy AK Motor, który miał spotkać się m.in. z przedstawicielami AMZ Kutno. Współpraca nie jest wykluczona, bo żadna z firm nie przerwała rozmów. Do ewentualnego celu jest jednak jeszcze dość daleko, bo na razie różnic jest więcej, niż można przypuszczać.

Syrena to wdzięczny temat, wciąż obecny w sercach Polaków. W ostatnich miesiącach i latach pojawiło się kilka ciekawych projektów związanych z tą kultową polską marką.

Syreny Sport zbudował pan Mirosław Mazur

Syrenę Sport odbudował producent wódki Żołądkowej Gorzkiej

Syrenie, "maskotka" mistrzostw Euro 2012