Auto Świat Wiadomości Aktualności Szybki test dla kierowców – sprawdź, czy zdasz!

Szybki test dla kierowców – sprawdź, czy zdasz!

Proste, ale i podchwytliwe, a czasem zaskakujące – oto wybór 15 spośród kilku tysięcy pytań z państwowej bazy danych, jakie zadawane są kierowcom na teoretycznym egzaminie na prawo jazdy. Każde z tych pytań może otrzymać kandydat na kierowcę, który obiega się o najpopularniejsze prawo jazdy kat. B. Z całą pewnością także doświadczony kierowca może mieć problem, by na wszystkie odpowiedzieć poprawnie. Spróbujesz?

Egzamin
ADV images / Shutterstock
Egzamin

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

1. Która z wymienionych czynności należy do obowiązków kierowcy uczestniczącego w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny?

Poprawna odpowiedź: Pozostanie na miejscu zdarzenia.

Świadek, a tym bardziej uczestnik wypadku, nie ustala jego przebiegu ani tego, kto jest sprawcą – to jest zadanie policji. Uczestnik wypadku, w którym są osoby ranne lub zabici, ma obowiązek pozostać na miejscu zdarzenia aż do przyjazdu policji. Nie ma tego obowiązku, jeśli w zdarzeniu nie ma osób rannych lub zabitych.

Pytanie 2/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

2. Która z wymienionych czynności należy do obowiązków kierowcy uczestniczącego w zdarzeniu drogowym, w którym nie ma osób zabitych lub rannych?

Poprawna odpowiedź: Usunięcie pojazdu z miejsca zdarzenia, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu.

Jeśli w zdarzeniu nie ma ofiar, nie trzeba wzywać policji ani pozostawać na miejscu zdarzanie – kierowcy mogą samodzielnie spisać oświadczenie o winie. Trzeba natomiast zadbać o to, by pojazdy nie tarasowały przejazdu (także w czasie pisania oświadczeń).

Pytanie 3/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

3. Czy każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym?

Poprawna odpowiedź: Tak, gdyż można samodzielnie wykonać część działań ratunkowych.

Obowiązku tego nie ma tylko w sytuacji, gdy udzielenie pomocy narażałoby nas na ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Należy też obowiązkowo zawiadomić o wypadku służby ratownicze

Pytanie 4/15
Żródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a)

4. Jakiej wielkości nie ma prawa przekroczyć rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy?

Poprawna odpowiedź: Rzeczywistej masy całkowitej samochodu.

Rzeczywista masa ciągnionej przyczepy nie może przekroczyć rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, ale to niejedyne ograniczenie, m.in. dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może przekraczać ograniczeń umieszczonych w dowodzie rejestracyjnym samochodu ciągnącego przyczepę. W każdym dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajdziemy dopuszczalne dmc przyczepy lekkiej i dmc przyczepy z hamulcem

Pytanie 5/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

5. Czy w tej sytuacji widoczny po prawej stronie jezdni zaparkowany pojazd, nieoznakowany kartą parkingową, podlega usunięciu z drogi na koszt jego właściciela?

Poprawna odpowiedź: Tak

Karta parkingowa to dokument wydawany osobom z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, a pozwalająca nie stosować się do niektórych znaków i zakazów, m.in. dotyczących postoju. Na tzw. kopertach dla niepełnosprawnych mogą parkować tylko pojazdy oznaczone kartą parkingową, pozostałe mogą zostać odholowane na koszt właściciela.

Pytanie 6/15
Żródło: Onet

6. Na której z tych dróg nie masz prawa holować samochodem osobowym innego pojazdu?

Poprawna odpowiedź: Na autostradzie.

„Zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych” – oto cytat z Kodeksu drogowego. Oznacza to, że zwykłym samochodem nie wolno holować drugiego samochodu nawet do najbliższego zjazdu – należy wezwać pomoc drogową

Pytanie 7/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

7. Czy masz prawo włączyć światła awaryjne, gdy kierujesz holowanym pojazdem?

Poprawna odpowiedź: Nie

Pojazd holowany należy oznaczyć tzw. trójkątem awaryjnym umieszczonym z tyłu

Pytanie 8/15
Żródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a)

8. Jaką funkcję w pojeździe spełnia system przeciwblokujący ABS?

Poprawna odpowiedź: Umożliwia zachowanie kontroli nad pojazdem podczas gwałtownego hamowania.

ABS nie ma nic do ruszania i – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – nie musi skracać, a czasem wręcz wydłuża drogę hamowania. Korzyścią z układu ABS jest to, że zapobiega utraceniu kontroli nad autem podczas hamowania na śliskiej nawierzchni i niejako „zwalnia z myślenia”: jeśli hamujesz awaryjnie, możesz, a nawet powinieneś wcisnąć pedał hamulca z całej siły!

Pytanie 9/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

9. Czy w tych warunkach atmosferycznych masz prawo używać jednocześnie świateł mijania i przeciwmgłowych przednich?

Poprawna odpowiedź: Tak

Zdecydowanie tak. Inaczej z tylnym światłem przeciwmgielnym, które można włączyć tylko, gdy widoczność spada poniżej 50 m – czyli... prawie nic nie widać

Pytanie 10/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

10. Czy w tych warunkach atmosferycznych masz prawo jechać z włączonymi światłami do jazdy dziennej?

Poprawna odpowiedź: Nie

Świateł do jazdy dziennej wolno używać tylko w dzień w warunkach normalnej widoczności, a zatem w czasie opadów albo o zmierzchu – nie!

Pytanie 11/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

11. Czy w tej sytuacji, znajdując się w strefie ruchu, masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym?

Poprawna odpowiedź: Tak

Jakkolwiek strefa ruchu nie oznacza automatycznego pierwszeństwa pieszych (inaczej jest w strefie zamieszkania), to mówi, że w strefie ruchu obowiązują przepisy Kodeksu drogowego. A ten mówi (w art. 26), że jeśli piesi i samochody poruszają się po tej samej, niewyodrębnionej powierzchni, to pierwszeństwo ma pieszy.: „4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. 5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni”.

Pytanie 12/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

12. Czy w tej sytuacji wolno Ci zawrócić bezpośrednio za pierwszym znakiem informacyjnym?

Poprawna odpowiedź: Nie

Znak informacyjny na obrazku informuje, że jesteśmy na drodze jednokierunkowej. Na takiej drodze zawracać nie wolno – jechalibyśmy pod prąd

Pytanie 13/15
Żródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a)

13. Czy jako właściciel pojazdu masz obowiązek wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzyłeś pojazd do kierowania lub używania w określonym czasie?

Poprawna odpowiedź: Tak, chyba że pojazd został użyty wbrew Twojej woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mogłeś zapobiec.

Właściciel auta nie musi wskazać, kto kierował jego autem tylko w sytuacji, gdy obiektywnie do sprawy podchodząc, nie może wiedzieć – np. gdy auto mu skradziono

Pytanie 14/15
Żródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a)

14. Co należy sprawdzić, gdy lampka kontrolna kierunkowskazów zaczęła migać dużo szybciej?

Poprawna odpowiedź: Sprawność żarówek kierunkowskazów.

Pytanie wydaje się kontrowersyjne, ale tak naprawdę jest techniczne. Szybsze miganie kontrolki oznacza, że nie działa jedna z lamp kierunkowskazów. Napicie akumulatora nie ma tu nic do rzeczy – odrzucamy. Bezpieczniki? Obwód np. lewych kierunkowskazów umieszczony jest na jednym bezpieczniku, skoro jedna z dwóch albo dwie z trzech lampo świecą (migają), to znaczy, że bezpiecznik jest sprawny. Pozostaje odpowiedź 3 – należy zobaczyć, która lampa nie działa, a potem wymienić żarówkę.

Pytanie 15/15
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

15. Czy masz prawo prowadzić pojazd gdy obecność alkoholu w wydychanym powietrzu w Twoim organizmie przekracza 0,1 mg w dm³?

Poprawna odpowiedź: Nie

Zmyłka: przyzwyczailiśmy się do podawania stężenia alkoholu we krwi w promilach i każ∂y wie, że maksymalna dopuszczalna wartość w krwi kierowcy to 0,2 promila. Tu mamy stężenie alkoholu podane w mg na litr – by uzyskać wynik w promilach, należy go pomnożyć przez 2,1. Uzyskany wynik to 0,21 – za dużo, kierując autem, popełniamy wykroczenie. By odpowiedzieć na to pytanie bez stosownej (i w sumie zbędnej) wiedzy, warto zauważyć słowo „przekracza”. To oznacza, że może być to równie dobrze 2 promile – dużo za dużo!

Brakuje jeszcze 15 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Doskonale!
Zuch – nie dajesz się zaskoczyć! Prawdopodobnie zdałbyś teoretyczny egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem
Dobrze
Nie jest źle, bo znajomość przepisów i wiedza to jedno, a umiejętność zdawania testów – to drugie, trzeba się tego nauczyć. Nie jest też jednak idealnie – taki wynik oznacza, że egzaminu na prawo jazdy, bez wcześniejszego przygotowania, nie zdajesz!
Dostatecznie
Zapewne znasz większość przepisów, ale nie umiesz zdawać państwowych testów... Tak czy inaczej powtórka z przepisów i wiedzy motoryzacyjnej na pewno Ci nie zaszkodzi!
Mogło pójść lepiej...
Warto poćwiczyć zdawanie testów i przypomnieć sobie przepisy – i następnym razem będzie dobrze
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków