Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze. Według szumnych zapowiedzi rządu, kierowcy od początku lutego br. mają płacić dużo mniej niż jeszcze kilka dni wcześniej. Wszystko za sprawą obniżki podatku VAT na paliwa, który teraz zamiast dotychczasowych 23 proc. wynosi 8 proc. Okazuje się, że nie każdy kierowca skorzysta na tej zmianie. Dowód na to przedstawił jeden z przedsiębiorców, który opublikował na swoim koncie w serwisie społecznościowym grafikę, na której widać ceny paliw w dniu 31 stycznia br., kiedy to jeszcze obowiązywała stawka VAT 23 proc., oraz w dniu 1 lutego br., już po obniżce VAT-u do 8 proc.

Jak udowadnia przedsiębiorca, cena oleju napędowego pomimo obniżki VAT-u z 23 na 8 proc. w rzeczywistości wzrosła Foto: Auto Świat
Jak udowadnia przedsiębiorca, cena oleju napędowego pomimo obniżki VAT-u z 23 na 8 proc. w rzeczywistości wzrosła

Jak podaje przedsiębiorca, na tej samej stacji benzynowej koszt litra oleju napędowego z dnia na dzień wzrósł z 4,79 zł netto (31 stycznia 2022) do 4,88 zł netto (1 lutego 2022). Dla przysłowiowego Kowalskiego różnica w cenie będzie niezauważalna, bo dzięki obniżce VAT-u litr tego paliwa kosztuje 5,27 zł brutto zamiast 5,89 zł brutto, ale w przypadku zakupu na firmę cena realnie zwiększyła się o 9 groszy, a do tego przedsiębiorcy mogą odpisać o 15 proc. VAT-u mniej niż przed końcem stycznia br. Jak można się domyślać, firmy przerzucą ten koszt na swoich klientów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Być może jest to jednostkowy przypadek, ten opisany przez przedsiębiorcę dotyczy bowiem prywatnej stacji benzynowej (jak sprawdziliśmy na jednej ze stacji Orlenu obecna cena i ta z końca stycznia potwierdzają obniżkę VAT-u z 23 proc. na 8 proc., czyli cena netto pozostała tam taka sama). Nie zmienia to jednak faktu, że wbrew założeniom rządu korzyści finansowe odniosą nie klienci indywidualni, ale firmy zajmujące się sprzedażą paliw, które przy tak dużym obniżeniu podatku VAT mogą w łatwy sposób manipulować cenami.

Porównanie cen litra oleju napędowego na jednej z prywatnych stacji benzynowych
Cena do 31 stycznia br. 5,88 zł brutto VAT: 23 proc. Wartość VAT: 1,10 zł 4,79 zł netto
Cena od 1 lutego br. 5,27 zł brutto VAT: 8 proc. Wartość VAT: 0,39 zł 4,88 zł netto
Porównanie cen litra oleju napędowego na jednej ze stacji benzynowych sieci Orlen
Cena do 31 stycznia br. 5,94 zł brutto VAT: 23 proc. Wartość VAT: 1,11 zł 4,83 zł netto
Cena od 1 lutego br. 5,22 zł brutto VAT: 8 proc. Wartość VAT: 0,39 zł 4,83 zł netto