• Miesięczny koszt parkowania samochodu w płatnej strefie na podstawie abonamentu mieszkańca jest niższy niż rachunek za kilka godzin postoju na zasadach ogólnych
  • Według Rzecznika Praw Obywatelskich pozbawienia niektórych osób prawa do wykupienia taniego abonamentu narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania obywateli przez władze publiczne
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się z argumentacją Rzecznika

Roczny abonament mieszkańca pozwalający na nielimitowane parkowanie jednego samochodu w Piasecznie kosztuje 120 zł. Gdy ktoś parkuje w strefie swoje auto na zasadach ogólnych, płaci 2,50 zł za pierwszą godzinę postoju, 3 zł za drugą i 3,50 zł za kolejną. Abonament mieszkańca jest więc stosunkowo tani w porównaniu do normalnych opłat, jednak przewidziano go tylko dla osób będących właścicielami lub współwłaścicielami samochodu wpisanymi do dowodu rejestracyjnego auta lub dysponujących pojazdem na podstawie umowy kredytu bądź leasingu. A co z tymi, którzy korzystają z auta na podstawie umowy użyczenia lub najmu? Ci – zdaniem Rady Miejskiej w Piasecznie – powinni płacić za każdą godzinę postoju, gdyż formalnie nie mają samochodu. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że to rodzaj dyskryminacji:

I dalej:

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Rzecznik zwrócił też uwagę, że choć nie zna liczby mieszkańców korzystających z wynajmowanych samochodów, doświadczenie życiowe wskazuje na to, że nie ma ich wielu i pozbawienie ich prawa do abonamentu nie ma dużego wpływu na ruch pojazdów w strefie. Rada Miejska w Piasecznie broniła się, że miejsc parkingowych jest mało i trzeba zapewnić na nich rotację – stąd ograniczenia.

Sąd: Rada Miejska w Piasecznie naruszyła Konstytucję RP

Sąd administracyjny, do którego RPO skierował skargę w sprawie zasad oferowania mieszkańcom tanich abonamentów na parkowanie, zgodził się z Rzecznikiem. W wyroku sądu czytamy m.in.:

Prostszymi słowami: tani abonament należy się każdemu mieszkańcowi strefy bez względu na to, czy jeździ samochodem swoim, leasingowanym, wynajętym czy po prostu pożyczonym.