Ta amerykańska firma z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii zajmuje się produkcją samochodów elektrycznych. Działa od 2003 roku, a pierwsze auto z napędem elektrycznym zaprezentowała w 2008 roku. Elektryczne Tesla mają sportowe osiągi, duże zasięgi na jednym ładowaniu baterii, trwają też testy jazdy autonomicznej (bez udziału kierowcy).

Na ósmym miejscu sklasyfikowana została Toyota. Eksperci docenili rozwój napędów hybrydowych (Toyota jest liderem), a także wprowadzenie do sprzedaży seryjnego auta z napędem wodorowym Mirai.

Toyota Mirai Foto: Toyota / Auto Świat
Toyota Mirai

Na 14. pozycji sklasyfikowano BMW, a dwie pozycji niżej – konkurencyjną firmę Daimler produkującą Mercedesy. W obu tych przypadkach na wysoką pozycję wpływ miały zapewne nowoczesne rozwiązania stosowane zarówno w modelach produkcyjnych, jak i w licznych prototypach prezentowanych podczas salonów samochodowych.

Mercedes w swoim najnowszym modelu – Klasie E – zaprezentował m.in. system jazdy autonomicznej (na razie może to trwać maks. kilka minut). Klasa E jest pierwszym autem seryjnym przygotowanym do wprowadzenia w przyszłości systemu długotrwałej jazdy autonomicznej.

Na 27 miejscu sklasyfikowano General Motors, na 38 francuskie Renault, a na 48 – Hondę.

Oceniając innowacyjność firm, eksperci Boston Consulting Group biorą pod uwagę opinie kilku tysięcy menadżerów z całego świata. Najwyżej oceniane są nowe koncepcje pojawiające się w firmach, ich zastosowanie w praktyce, a także – co oczywiste – wyniki finansowe.

Na czele listy najbardziej innowacyjnych firm za 2016 rok ponownie znalazła się firma Apple, a tuż za nią Google.