Siedemnaście lat temu Lexus zaproponował młodszym klientom atrakcyjnie zaprojektowanego, sportowego, kompaktowego sedana z wyrazistą linią nadwozia i dynamicznym 2-litrowym silnikiem benzynowym napędzającym tylne koła.

Lexus IS był trzecim wprowadzonym w Europie modelem Lexusa po flagowym LS i GS. Następnie dołączył model z 3-litrowym silnikiem. Model IS został zastąpiony w 2005 roku drugą generacją z odświeżoną linią.

Model IS drugiej generacji napędzany był 2.5-litrowym silnikiem benzynowym V6 z automatyczną skrzynią biegów – IS250 oraz wersję z silnikiem diesla – model wprowadzony w 2006 – IS220d.

Rok później podczas salonu samochodowego w Detroit odbyła się premiera pierwszego sportowego modelu IS – IS F. Z 5-litrowym silnikiem benzynowym V8 i mocą 423 KM i jako pierwszy na świecie z 8-biegową skrzynią biegów, osiągał prędkość 100 km/h w 4,8 sekundy. Jego prędkość maksymalna wynosiła 270 km/godz. IS F był samochodem na tor wyścigowy, przetestowanym na torze Fuji w Japonii i na Nurburgringu w Niemczech. Gama modeli IS została rozszerzona o wersję cabrio IS250C w 2009 roku.

Obecnie mamy trzecia generację pojazdu. Z napędem Lexus Hybrid Drive wprowadzonym w 2013r, IS 300h jest jednym z najczęściej wybieranych przez Europejskich klientów Lexusa, stanowiąc 90 proc. ogólnej sprzedaży Lexusa IS.

Napęd hybrydowy to 2,5-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona wyposażony w nowy układ wtryskowy D-4S, podwójny układ zmiennych faz rozrządu VVT-i i -układ recyrkulacji spalin (EGR) oraz silnik elektryczny. Ta wersja legitymuje się średnim zużyciem paliwa nieprzekraczającym 4,3 l/100 km.

Lexus IS oferowany jest także z 2-litrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym z innowacyjnym układem wtryskowym D-4ST. Moc tego silnika to 245 KM a maksymalny moment obrotowy 350 Nm. 8-stopniowa skrzynia biegów Sport Direct Shift, pierwotnie opracowana dla wyczynowego RC-F, umożliwia błyskawiczne rozpędzanie do maksymalnej prędkości 230 km/h.

Lexus IS jest nadal kluczowym modelem oferowanym w ponad 70 krajach na świecie, znajdującym ponad 6000 nabywców miesięcznie.

W Polsce zostało sprzedanych prawie 4000 aut tego modelu. Jest to 30 proc. ogólnej sprzedaży Lexusa w Polsce, a 25 proc. stanowią Lexusy z napędem hybrydowym.