Przy niezmiennie poważnych prawnych konsekwencjach, jakie wiążą się z jazdą pod wpływem alkoholu, nie dziwi fakt, że wielu kierowców chętnie sięga po alkomaty. Dobre urządzenie może pomóc zapobiec sytuacji, w której siadając za kierownicą, zaryzykujemy utratą prawa jazdy i koniecznością zapłacenia wysokiego mandatu, nie wspominając już o niebezpieczeństwie stworzenia zagrożenia. Przygotowany przez porównywarkę Skąpiec.pl ranking alkomatów, prezentujący aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów, z pewnością ułatwi podjęcie decyzji podczas poszukiwań tego typu urządzenia.

Ceny najpopularniejszych alkomatów na rynku można znaleźć na końcu tego materiału.

1. CLATRONIC AT 3605

Ten bezustnikowy alkomat wyposażony jest w półprzewodnikowy czujnik i może mierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w zakresie 0,0-2,0 promile z dokładnością do dziesiątych części. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i gotowe do pracy już po 10 sekundach od uruchomienia. Oprócz dwucyfrowego wyświetlacza alkomat Clatronic AT 3605 posiada również funkcję sygnalizacji dźwiękowej. Urządzenie zasilane jest dwoma bateriami AAA.

2. Tracer X101

Alkomat Tracer może pochwalić się dość szerokim zakresem pomiarowym, tj. od 0,0 do 4,0 promili. Dokładność pomiaru zapewnia czujnik elektrochemiczny, który ma być 5-krotnie bardziej żywotny niż sensor półprzewodnikowy. Samo badanie wymaga użycia ustnika, w zestawie wraz z urządzeniem dostarczanych jest pięć wymiennych ustników. Aby alkomat zapewniał dokładność pomiaru, powinien być kalibrowany co 500 pomiarów lub co rok.

3. Sentech AL-2500 Prime

Sentech AL-2500 Prime jest kolejnym alkomatem bezustnikowym. Konstrukcję ta jest prosta i szybka w obsłudze i pozwala dokonywać pomiarów w zakresie 0,0-4,0 promile. Do zalet urządzenia należą wbudowany moduł, który automatycznie sprawdza stan baterii, a także funkcja oszczędzania energii.

4. PROMILER AL 9000C

Alkomat Promiler AL 9000C jest konstrukcją z czujnikiem elektrochemicznym, która wymaga zastosowania ustnika. Do zalet urządzenia należy mniejsza częstotliwość kalibracji niż w przypadku niektórych alkomatów - tę według Promilera trzeba przeprowadzać co 1000 pomiarów lub co rok. Samo badanie pozwala określić stężenie alkoholu mieszczące się w zakresie 0,00-4,00 promila z dokładnością do 0,01.

5. PRO X-3

PRO X-3 koreańskiej firmy DaTech jest elektrochemicznym alkomatem wyposażonym w platynowy sensor. Samo urządzenie należy kalibrować co 500 pomiarów lub raz w roku, a specjalny licznik wskazuje maksymalną liczbę 500 przeprowadzonych testów. Badanie wymaga użycia ustnika, a urządzenie potrafi określić stężenie alkoholu mieszczące się w zakresie od 0,0 do 4,0 promili. Aby wynik nie został zafałszowany, PRO X-3 ostrzega o wyczerpującej się baterii, co mogłoby mieć wpływ na dokładność badania.

6. SENTECH AL-7000

Ten model alkomatu ma być udaną konstrukcją jak na urządzenie z sensorem półprzewodnikowym, a przy tym atrakcyjną cenowo. Zakres pomiarowy obejmuje wartości od 0,00 do 4,00 promili, przy czym dokładność pomiaru wynosi 0,01. Specjalna funkcja autokontroli umożliwia weryfikację poprawności działania urządzenia. Alkomat sygnalizuje rozładowanie baterii, a także dźwiękowo i wizualnie informuje o gotowości do przeprowadzenia pomiaru.

7. Xblitz ALCONTROL

Xblitz ALCONTROL jest elektrochemicznym alkomatem z platynowym sensorem, którego obsługę ułatwiają wyświetlacz LCD oraz alarm dźwiękowy. Koreańska produkcja ma gwarantować bardzo dobrą jakość wykonania, a czuły sensor wysoką dokładność badania, która wynosi 0,005 promila. Sam zakres pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,000-4,000 promila. Zalecana według producenta częstotliwość kalibracji to raz na pół roku lub co 500 pomiarów.

8. Alcofind AF35

Ten kolejny alkomat z czujnikiem elektrochemicznym wykorzystuje sensor klasy premium, który stosowany jest także w urządzeniach dla służb mundurowych. Urządzenie jest gotowe do pracy po 15 sekundach od jego włączenia i ma jeden z najszerszych zakresów pomiarowych, tj. od 0,0 do 5,0 promili z dokładnością badania sięgającą 0,01 promila. Alkomat oferuje tryb diagnostyki sensora i zapamiętuje 10 ostatnich pomiarów.

9. AlcoBlow Alkomat Policyjny

AlcoBlow jest bezustnikowym alkomatem przesiewowym, który umożliwia przeprowadzenie szybkiej kontroli na obecność alkoholu. Samo badanie trwa 5 sekund i nie wymaga stosowania ustników. Urządzenie wykorzystuje elektrochemiczny sensor i zasilane jest czterema bateriami AA, które wystarczają na przeprowadzenie do 5 tys. testów. Alkomat AlcoBlow spełnia swoje zadanie wszędzie tam, gdzie trzeba uzyskać informację, czy badana osoba jest pod wpływem alkoholu, a nie ma konieczności określenia poziomu zwartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

10. OVERMAX AD-02

Alkomat AD-02 jest niewielkim, poręcznym urządzeniem ustnikowym z elektrochemicznym sensorem. Dokładność pomiarów to 0,01 promila, a obsługiwany zakres sięga od 0 do 4 promili. AD-02 wyposażony jest w podświetlany wyświetlacz LCD, dwa ustniki oraz pokrowiec na urządzenie. Alkomat posiada wskaźnik informujący o niskim poziomie naładowania baterii, a także dźwiękowo informuje o niskim napięciu, nieudanej próbie badania oraz przekroczeniu dopuszczalnego limitu zawartości alkoholu.

Alkomaty w najlepszych cenach - sprawdź nasze propozycje: