Właśnie taki przypadek przytoczyła Śląska Policja. Sytuacja miała miejsce pod koniec kwietnia br. w Tychach, gdzie lokalna drogówka kontrolowała okolicę przejścia dla pieszych. Policjanci zauważyli kierowcę Volkswagenem jadącego lewym pasem, który wyprzedził inny pojazd na pasach. 49-letni mieszkaniec Gliwic został zatrzymany, ale nie zgodził się na przyjęcie mandatu, więc sprawa trafiła do sądu.

Ten otrzymał od policji zabezpieczone materiały, w tym nagranie wykonanego manewru, i orzekł jeszcze surowszą karę, niż przewiduje taryfikator. Zamiast 1,5 tys. zł grzywny przyłapany kierowca musi zapłacić 2 tys. zł kary (plus koszty sądowe), ale to jeszcze nie wszystko. Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres sześciu miesięcy.

Mężczyzna z pewnością nie będzie już wyprzedzać w okolicy przejść dla pieszych, ale ilu kierowców jeździ podobnie? Wystarczy przejechać dwupasmową drogą, na której znajdują się przejścia bez sygnalizacji, by zobaczyć, że jest to nagminnie popełniane wykroczenie.

Surowe mandaty, ale chodzi o bezpieczeństwo

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od czerwca 2021 r. i ostatnie zmiany dotyczące m.in. kasowania punktów karnych nic w tym przypadku nie zmieniły. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez jezdnię.

Art. 26 pkt 3. Kodeksu drogowego:

Powyższe wykroczenia zaliczono do najcięższych wykroczeń drogowych, za popełnienie których policja nakłada aż 15 punktów karnych.

Ta sama kara punktowa dotyczy jeszcze m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na przejście; przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h czy naruszenia zakazu omijania opuszczonych zapór na przejeździe kolejowym.

Zasada recydywy, czyli za drugą wpadkę płacisz podwójnie. Popełnienie tego samego ciężkiego wykroczenia w ciągu dwóch lat oznacza podwójną wysokość mandatu.

  • Wyprzedzanie na przejściu lub przed nim; omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych.