Wojna Rosja – Ukraina trwa już niemal od miesiąca. Ukraiński serwis Hromadske poinformował w poniedziałkowym przeglądzie sytuacji w różnych częściach kraju, że w nocy najcięższe walki toczyły się w obwodzie kijowskim i wokół Czernihowa, a aż do świtu trwał także ostrzał Sum.

Inwazja Rosji na Ukrainę: obrońcy Czernihowa powstrzymali transport

Agencja Ukrinform donosi zaś, że przez weekend ukraińskim żołnierzom udało się wyeliminować kolejną dostawę zaopatrzenia dla rosyjskiej armii próbującej zdobyć Czernihów. Jedzenie i amunicja dla okupantów z Rosji były wiezione starymi ciężarówkami Kamaz. Ukraińcy zablokowali ten transport, doszczętnie je niszcząc.

"Amunicja i żywność nie dotrą do okupantów. Dwa kamazy mniej. Siły oporu w obwodzie czernihowskim działają" – głoszą Ukraińcy w opublikowanym na Facebooku w nocy z niedzieli na poniedziałek wpisie dowództwa operacyjnego "Północ".

W niedzielę w ukraińskiej telewizji Władysław Atroszenko, mer Czernihowa, oświadczył, że w leżącym na północy Ukrainy mieście panuje stan całkowitej katastrofy humanitarnej. W Czernihowie prąd udawało się podłączać przez kilka ostatnich dni tylko okresowo, a w najbliższych nie będzie to już możliwe z powodu całkowicie zniszczonej sieci energetycznej. Niestety, nadal nie udało się stworzyć oficjalnego korytarza humanitarnego w celu ewakuacji ludności z ostrzeliwanych i bombardowanych terenów.